Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik UKF - RE 11/93 i 12/93
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Odbiornik UKF - RE 11/93 i 12/93
(28-07-2010 0:49)SP5SAi napisał(a):  2. Bo cały układ będzie bardzo wrażliwy na zmianę napięcia i musi być dobrze stabilizowany żeby to działało jak sobie autor zamierzył. Jeżeli przestrajany będzie różnicą 7 woltów (warikapy) w 256 schodkach, to wypada 27mV na schodek

Oczywiście zdaje sobie sprawę z konieczności stabilizacji napięcia przestrajającego warikapy. Mnie jednak bardziej zastanawiało zasilanie w ten sposób wzmacniacza p.cz. Jak mówiłem raczej nie wykonam układu cyfrowego przestrajania w tym wydaniu - nie sądzę, żeby się sprawdził na CCIR przy obecnym zapełnieniu pasma. Włożę tam po prostu potencjometr wieloobrotowy albo przełącznik wraz z zespołem potencjometrów montażowych (prymitywny programator).
Hmm... Korzystam z głowicy przestrajanej napięciem do +8V z LM7808 i nigdy nie miałem problemów. Działa stabilnie nawet bez ARCz lub cyfrowej syntezy częstotliwości.

Cytat:dodatkowo z UL1200 brane jest jeszcze na warikapy dodatkowe napięcie ARcz, to wszystko musi być stabilne napięciowo i na UL1200.

Pytam, ponieważ zwykle spotykałem się z konstrukcjami, gdzie układ UL12xx był zasilany bezpośrednio ze źródła zasilania całego układu.

Cytat:Ciekawe czy to się autorowi udało ?

Może się przekonam o tym. Uruchomiłem część p.cz. (zamiast UL1200 uA3089PC). Po podaniu sygnału 10,7MHz z głowicy na wejście drugiego filtra ceramicznego (nie zmontowałem jeszcze przedwzmacniacza) gra ładnie, głośno i czysto. Wink


Cytat:4. Spróbuj poczytać książki do poduszki, trochę elektronicznej teorii nie zaszkodzi, polecam.

Teorię staram się nadrabiać, w miarę czasu i możliwości. Jednak szybciej idzie nabieranie praktycznej wprawy i gdy pojawiają się jakieś wątpliwości wolę zapytać kogoś bardziej doświadczonego - upewnić się. Moje pierwsze strzały co do pytania jeden i trzy okazałyby się zresztą prawidłowe. Smile

Tak BTW jak krytyczna jest wartość R11 (1,6k) między masą a emiterem BC107? Mogę bez obaw wrzucić tam 1,5k?
28-07-2010 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik UKF - RE 11/93 i 12/93 - SQ9RZI - 28-07-2010 18:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości