Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 672
Dołączył: 13-01-2015
Post: #276
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
TDA2003 jest zasilany z napięcia "zewnętrznego - głównego" z pominięciem stabilizatora na płytce. Jakość niepięcia zasilania będzie wpływać na prace tego wzmacniacza. W karcie katalogowej jest informacja, co robić gdyby od strony zasilacza szły impulsy ponad poziom napięcia zasilania - należny dołożyć dławik 2 mH i kondensator blokujacy pin 5 (zasilający) 3000 uF.
Wszystkie pozostałe moduły zaprojektowane są tak, że mają własne stabilizatory obniżające napięcie zasilania do poziomu 10/5V, co powoduje poprawę filtracji napięcia zasilania i uniezależnienie od różnego poziomu napięć zasilania 12-13,8V.
Jednakże, jak pisałem wczoraj trzeba uważać z tym TDA2003, bo jest wrażliwy na w padanie w samooscylacje.
Jak stwierdziłem kluczowymi elementami okazały się: kondensator 100nF i rezystor 1 ohm !!! blokujący wyjście wzmacniacza. Gdy dałem większą wartość tego rezystora 2,2-4,7 ohm to był efekt wzbudzenia na częstotliwościach ponad akustycznych widoczny na oscyloskopie i skutkuje to podwyższeniem temperatury.
Tego typu wzmacniacze są też wrażliwe na zbyt wysoką rezystancję wyjściową (słuchawki zamiast głośnika). Wg. karty katalogowej głośnik powinien być 2-4 ohm. Ja w takich przypadkach robię dodatkowe "sztuczne obciążenie" wyjścia wzmacniacza rezystorem.
W przypadku odsłuchu "normalnego" poziom audio do ok 0,5W (to już jest dosyć głośno na głośniku) nie potrzeba do niego radiatora. TDA2003 jest jednak tak osadzony na płytce że można mu dokręcić wyprofilowany radiator, przykręcając go pod śrubki mocujące płytkę.
Inforamcja dla zainteresowanych - PCB syntezy, BPF, LPF, PA są już w realizacji. Powinny być za dwa tygodnie.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-05-2024 10:49 przez SP9LVZ.)
29-04-2024 13:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 29-04-2024 13:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości