Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 667
Dołączył: 13-01-2015
Post: #220
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Dziękuję Ryszard!... dobrze by było gdyby ktoś od czasu do czasu jakiś wpis po mnie zrobił,.. :-)
Załączam obraz PCB z jednym filtrem z lepszą widocznością opisów elementów.

Jeszcze kolejne kwestie montażowe odnośnie układu ARW:
1. Użycie diod w detektorze ARW: można użyć germanowych lub krzemowych 1N4148. W zależności od zastosowania diod Ge lub Si będzie wymagane inne ustawienie poziomu wzmocnienia MC1350. Jaka jest różnica w zastosowaniu rożnych diod? Diody Ge mają niską rezystancję wsteczną, co powoduje że zachowują się jak rezystor rozładowujący kondensator stałej czasowej. Bardzo dobrze pracują w układzie emisji CW, gdyż szybko ładują kondensator stałej czasowej, a następnie same go rozładowują. Natomiast krzemowe mają bardzo dużą rezystancję wsteczną i stała czasowa ARW zależy tylko od wartości elementów RC w obwodzie detektora ARW (na schemacie to są elementy 0,1uF, 10Mohm-1Mohm, 4k7 i 2,2uF). W szczególności należy dobrać wartość rezystora 10-1Mohm, który na PCB jest oznaczony jako 3M3*. Dobra praca ARW jest związana z doborem wartości elementów w obwodzie detektora ARW. Dla mnie wartość 3,3 Mohm jest jeszcze zbyt duża (długa stała czasowa), dobrze mi się słucha przy wartościach ok 1 Mohm i niżej (indywidualne preferencje).
2. Na wyjściu MC1305 (pin1) jest dławik 68uH smd. Nie musi być dokładnie taka wartość, może być od 22-68uH, ze względu na regulację wzmocnienia układu. Ważne jest by było do dławik dobrej jakości (na nim wydziela się napięcie sygnału p.cz. do detekcji ARW).


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-02-2024 12:32 przez SP9LVZ.)
05-02-2024 12:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 05-02-2024 12:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: SQ6IYY, 8 gości