Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waterfall - jak to działa
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #22
RE: Waterfall - jak to działa
Witam!

Dziękuję za wszystkie informacje. Schemat jaki udostępnił Maciek utwierdził mnie w przekonaniu, że rozwiązanie w postaci oddzielnego odbiornika z przemianą i wysoką p.cz. to jedno z podstawowych rozwiązań praktycznych.
I w tym duchu przedstawiam swój najnowszy pomysł, który będę realizował. Przypominam, że jednym z założeń rozwiązania ma być jego prostota i niska cena co będzie na pewno okupione jakością wyniku końcowego.

İmage

Pokazane rozwiązanie to na razie część odbiorcza całości, już projektowana w Kickad-zie. Na wejściu działa filtr LPF o częstotliwości 30MHz, kolejno jest mieszacz zintegrowany z pośrednią 32MHz, wzmacniacz ERA3, prosty filtr kwarcowy 32MHz dopasowany z obu stron za pomocą sekcji LC (Lmatch), kolejny wzmacniacz i jako detektor sygnału AD8307. Na rysunku podałem spodziewane poziomy mocy zakładając, że AD8307 zadziała od -70dbm (-100dB). W tym zestawieniu możliwe jest uzyskanie czułości na poziomie ok. 0.7-1uV (ok. S3). Heterodyna to SI5351 strojona w najszerszym zakresie mniej więcej +- 66kHz ale jeśli próby wypadną pozytywnie to nawet +-112KkHz. Dolną granicą przemiatania będzie chyba zakres +-1.2kHz a może nawet +-2.4kHz co ma związek z dającym się uzyskać pasmem filtra kwarcowego.

Niestety, ciągły brak czasu nie pozwolił mi na większe postępy w programowaniu samego wyświetlacza ale udało mi się zbudować zarys rozwiązania końcowego.

İmage

Całość można podzielić na 5 elementów:
- pierwsza linia to programowalny tytuł, z możliwością wpisania dowolnego komentarza jedno liniowego o długości 24 znaki
- kolejno to wskaźnik sygnału S
- z jego prawej strony sekcja informacyjna (modulacja, prędkość klucza, stan RIT-a, stan tłumika, SWR, moc, inne?)
- poniżej częstotliwość pracy - F0 (duży font) z wyróżnieniem na czerwono jaki jest aktualnie skok przestrajania, oraz częstotliwość zapasowa F1 zapisana mniejszym fontem. Odpowiedni klawisz zapewni przełączanie tych częstotliwości
- dół ekranu to waterfall, jego punkt środkowy odpowiada częstotliwości F0, pozioma linia opisuje szerokość przemiatania a 12 ostatnich linii pokazuje siłę sygnału w paśmie przemiatania.

Jak to działa na  żywo można obejrzeć w linkach:
waterf2
waterf3

Tu procesor sterowany jest kwarcem 24MHz i wydaje się, że jest to kres możliwości tego zestawu jeśli chodzi o prędkość (jakość) obrazowania.

Część cyfrowa zapewni sterowanie całości a w szczególności generatorem SI5351, wyświetlaczem, obsługą impulsatora, przetwarzaniem próbek do wykonania waterfall-a, obsługą klawiatury, innymi pomiarami (np. SWR i/lub mocy podczas nadawania), sterowaniem klucza elektronicznego oraz oczywiście konfiguracją wszystkich ustawialnych parametrów.
Ponieważ SI5351 ma 3 sterowalne heterodyny to będzie możliwa, synchroniczna do F0, zmiana częstotliwości heterodyny dla właściwego odbiornika oraz ustawienie dla niego częstotliwości BFO. W ten sposób będzie można podłączyć urządzenie do każdego odbiornika z pojedynczą przemianą a może nawet do odbiorników DC.

Mam jeszcze wątpliwości czy zaprojektować pokazany odbiornik na jednej płytce z częścią cyfrową ale chyba zrobię dwie oddzielne płytki o tych samych wymiarach, montowanych "na kanapkę" na tulejkach dystansowych, z możliwością zaekranowania każdej z części oddzielnie.

L.J.
08-06-2022 12:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-05-2022, 19:33
RE: Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-06-2022 12:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości