Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waterfall - jak to działa
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #2
RE: Waterfall - jak to działa
Witam!

Przedstawiam pomysł na moduł śledzenia pasma.

İmage

Sercem urządzenia będzie ATMega64 sterujący generatorem, wyświetlaczem kolorowym oraz obsługujący impulsator do zmiany częstotliwości z kilkoma klawiszami.

Generator SI5351 ma 3 wyjścia i jedno z nich używane będzie do przemiatania pasma układu wodospadu. Zakładam bezpośrednią przemianą z użyciem FST3125 z heterodyną o czterokrotnej częstotliwości w stosunku do odbieranego sygnału.
Drugi generator SI5351 będzie można zaprogramować jako heterodynę dla zewnętrznego odbiornika z jedną przemianą a trzeci generator jako dobieraną częstotliwość BFO. Zarówno częstotliwość BFO jak i operację sumowania lub odejmowania heterodyny będzie można zaprogramować w procedurze setup dla konkretnych wartości filtru pośredniej.

Pierwszy generator powiązany będzie z drugim w taki sposób, że środek pasma przemiatania będzie miał właśnie częstotliwość drugiego generatora. Szerokość przemiatania będzie regulowana skokowo od kilkuset kHz do kilku kHz a biorąc pod uwagę szerokość wodospadu (112 pixel-i) ziarnistość przemiatania wyniesie od kilku kHz do kilkudziesięciu Hz na pixel.

Odbiornik wodospadu będzie możliwie prosty a więc po mieszaczu na FST3125 nastąpi sumowanie i wzmocnienie sygnału m.cz za pomocą wzmacniacza operacyjnego do poziomu akceptowalnego dla detektora AD8307. Biorąc pod uwagę, że ten układ działa bez napinania od -70dBm (ok. 70uV) to wstępne wzmocnienie m.cz musi wynosić ok. 100-200 razy. Za to dalsza obróbka sygnału będzie dość łatwa bo stałe nachylenie detekcji (25mV/dB) uprości obliczenia i prezentację sygnału na wyświetlaczu a brak ARW pozwoli na łatwe i jednoznaczne zdefiniowanie siły sygnału w jednostkach S.

İmage

Nie mam doświadczenia z przenikaniem sygnałów heterodyny między wodospadem a ewentualny odbiornikiem więc wyobrażam sobie, że może być konieczne użycie izolacji np. takiej jak w klasycznym układzie do pomiaru SWR. Choć zdaje się, że można zastosować bardziej zwarty moduł zawierający od razu izolację dla czterech portów.

İmage

Na razie zajmuję się graficzną stroną wyświetlacza ze względu na ocenę prędkości pracy oraz układem wyświetlanych elementów i na razie jestem przy tworzeniu fontów. Chcę dorobić jakiś wskaźnik siły sygnału S (z zamianą na wskaźnik SWR i mocy przy nadawaniu). Wyświetlacz zawierał będzie dane o częstotliwości podstawowej i zapasowej, szerokości przemiatania a dla wersji z nadajnikiem także wskaźniki rodzaju emisji i inne elementy ważne przy nadawaniu. To bardzo czasochłonna procedura, która wymaga podwójnej pracy w miejscach gdzie dane będą się zmieniać bo najpierw trzeba stare dane wyczyścić kolorem tła a dopiero później nanieść w to miejsce aktualne dane.

Liczyłem na nieco większy odzew w tym temacie bo nie mam kompletnie doświadczenia jak to zrobić, mam jedynie pomysł i kilka zachęcających prób więc ponawiam zaproszenie do podjęcia tematu, przedstawienia alternatyw lub szczegółowych rozwiązań pokazanej koncepcji. W szczególności interesuje mnie kwestia izolacji wzajemnej wejść antenowych wodospadu i zewnętrznego odbiornika oraz sprawa przemiany DC i wstępnego wzmacniacza m.cz przed detektorem.

L.J.
11-05-2022 22:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 08-05-2022, 19:33
RE: Waterfall - jak to działa - SP6FRE - 11-05-2022 22:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości