Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
miernik / wskaźnik natężenia pola
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #3
RE: miernik / wskaźnik natężenia pola
Witaj Piotrze,
szczerze mówiąc także liczyłem na wypowiedź kogoś mądrzejszego, może ktoś się odważy nas oświecić...
Z mojego podwórka, mogę podpowiedzieć czego używa się w laboratoriach EMC do pomiaru natężenia pola w komorach do ich kalibracji. Zobacz tutaj. Tego typu sonda pracuje w polu E a nie H ale jak wiadomo oba są ze sobą związane. Niestety koszt jest niemaly bo około 4k euro. Choć kupując komorę GTEM z marszu się takie coś dokupuje bo to relatywnie "grosze". W komorze chodzi o charakteryzację obszaru pola jednorodnego we wszystkich 3 kierunkach przestrzeni. Aby uzyskać maksymalną izotropowość wspomniana sonda jest odseparowana światłowodem i umieszczona na dedykowanej podstawce. W środku znajdują się 3 sondy z detektorami i ADC. Tą samą zasadę działania (E) ma antena mini-whip ale można nią zmierzyć wyłacznie jeden mod (kierunek), może to jest jakiś pomysł. Jeśli chodzi o badanie kierunkowości anten, Matjaz Vidmar (prof.) zbudował stanowisko do badania kierunkowości anten mikrofalowych i dość szczegółowo opisał sam proces.

Najprostszą orientacyjną metodą zbadania kierunkowości anteny jest użycie websdra lub/i PSK reportera.

73 Sławek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-10-2021 12:18 przez SP9BSL.)
24-10-2021 12:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: miernik / wskaźnik natężenia pola - SP9BSL - 24-10-2021 12:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości