Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz rewersyjny
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #2
RE: Wzmacniacz rewersyjny
Dwóch kolegów wykonało Rosinkę w/g moich wskazówek, ale była to inna wersja niż przedstawiona tutaj. Najpierw jeden z kolegów wykonał tą wersję:
İmage

Potem drugi kolega wykonał wersję z diodami:
İmage

Pierwsza wersja działała od razu, ale były poważne kłopoty ze zrównoważeniem modulatora, musiałem wykonać poprawki. ARW też słabo działało, więc objąłem regulacją jeszcze jeden tranzystor.
Tor w kierunku nadawania miał zdecydowanie za duże wzmocnienie, więc dodałem dodatkowy klucz i rezystor. Po tych przeróbkach powstało radio o niespotykanej w innych urządzeniach jakości audio nadajnika, również odbiornik bardzo ładnie pracował.

W wersji przełączanej diodami mogą pojawić się duże schody pod górkę. Zbyt duża rezystancja dynamiczna nieodpowiednich diód powoduje, że układ rewersyjnego wzmacniacza zamienia się w multiwibrator. Należy stosować dobre diody, np. BA152 a nie popularne 1N4148.

Prawdopodobnie w związku z powyższymi kłopotami powstała wersja przedstawiona tu na forum. Tej wersji nie ćwiczyłem.

Na bazie powyższych i jeszcze innych podobnych schematów powstały ostatnie TRXy z tego gatunku o bardzo dobrych parametrach:
İmage

Nowsza wersja:
İmage

Powyższe schematy w bardzo ciekawy sposób wykorzystują układ NE612. Jeden z moich znajomych będzie ćwiczył ten układ zimą. Na razie nie mamy doświadczeń.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2021 16:27 przez SP2JQR.)
14-09-2021 16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz rewersyjny - SQ5KVS - 14-09-2021, 15:02
RE: Wzmacniacz rewersyjny - SP2JQR - 14-09-2021 16:27
RE: Wzmacniacz rewersyjny - SQ5KVS - 14-09-2021, 17:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości