Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego budujemy urządzenia HM ?
SP6NXI Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 18
Dołączył: 29-12-2009
Post: #22
RE: Dlaczego budujemy urządzenia HM ?
"Albowiem usta człowieka są straszną furtą i to, co przez nie wychodzi, może owinąć się wokół szyi albo wbić między żebra i poharatać wnętrzności"

1. Moi rodzice, nauczyciele i profesorowie nauczyli mnie dostrzegać w ludziach i tym co robią maksymalnie dużo dobrych cech. W ten sposób życie ma bardziej ciepłe barwy i częściej można się uśmiechać.

2. Wieloletnie zajmowanie się nauką szczególnie w zakresie nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych oduczyło mnie używać słów, które nie niosą żadnej informacji. Do naukowca, inżyniera przemawiają liczby, badania, pomiary, nad którymi każdy rozsądny człowiek może się zastanowić i dalej dyskutować.

3. Gdyby przyjąć punkt widzenia kolegi, że każda konstrukcja powinna być doskonała i spełniać wszystkie parametry to obawiam się, że świat wyglądałby jak w kreskówce "Flinstonowie". Wszystko, począwszy od narzędzi kamiennych a skończywszy na promach kosmicznych, zostało zmienione i unowocześnione. Najważniejsze, że był KTOŚ, kto pierwszy dał pomysł, ideę, którą inni mogli modyfikować.

4. Z tego powodu cenię wszystkich konstruktorów. Ludzie Ci poświęcili swój czas, serce, pieniądze i wiedzę aby coś zaprojektować i w dodatku mieli ochotę przedstawić to szerszej publiczności. Teraz inni mogą wykorzystać swoje walory i do woli konstrukcję tą zmieniać, modyfikować i unowocześniać. Najważniejsze, że był KTOŚ z pomysłem, kto zainspirował pozostałych. "Bezmyślnymi konstruktorami" można raczej nazwać tych, którzy krytykują nie dając nic w zamian. Tak też podszedłem do trx'a SP5AHT. Jest to inspiracja i obiekt, nad którym można dalej pracować i poprawiać. Tak powstaje dużo konstrukcji na naszym Forum: jedna osoba daje pomysł a inni go modyfikują i w rezultacie powstaje urządzenie o dobrych parametrach

5. Pomysł budowy urządzenia o przyzwoitych parametrach (rozumię: bardziej skomplikowanego w budowie i strojeniu) nijak się ma do wiedzy oraz możliwości finansowych i warsztatowych początkującego krótkofalowca. Zbudowanie tak prostego urządzenia, jak konstrukcja SP5AHT jest często dla takich ludzi jedyną, szybką drogą zaistnienia w eterze. Lepiej jeżeli wyjdą w eter nawet "z niepoprawnym sygnałem" niż mieliby zrezygnować z naszego hobby. Będzie to pierwszy krok. Za nim przyjdą następne a z nimi kolejne doświadczenia, bogatsza wiedza i szersze możliwości dokonywania pomiarów. Sam taką drogę przeszedłem. Od kogo ludzie mają się uczyć "dobrych nawyków": kluby istnieją tylko w większych miastach a konstrukcjami zajmuje się zaledwie garstka naszych kolegów. Pozostaje tylko własne doświadczenie oparte na literaturze i konstruktywnych radach bardziej doświadczonych "grzebaczy".

6. Podsumowując: Szanowny Kolego SP2GOW proszę podejść do życia z większą dozą humoru i dostrzec w nim coś więcej niż szarość i przedmiot krytyki Shy Uczestnikami tego Forum, jak się zdążyłem zorientować, są w większości osoby rozumne i potrafiące wybrać, czy wyrobić sobie na jakiś temat własne zdanie. Dlatego wolę coś zrobić i opublikować wyniki dające podstawę do własnej oceny, wskazując ewentualne możliwości osiągnięcia lepszych rezultatów, niż nie robić nic i krytykować. Proszę spróbować w stosunku do ostatniego trx'a SP5AHT zrobić to samo. Być może okaże się, że popełniłem jakiś błąd i urządzenie zbudowane przez kolegę będzie miało o wiele lepsze parametry niż mój egzemplarz. Tego kolega chyba nie brał pod uwagę Exclamation.

Wypowiedziałem się chyba wystarczająco szeroko i postanowiłem , że nie będę odpowiadał na ewentualną polemikę. Wolę ten czas poświęcić na pomiary i eksperymentowanie.

P.S. Jeśli kolega byłby autorem jakiejś ciekawej konstrukcji, mającej wszystkie wymagane parametry, łatwej do odwzorowania i zestrojenia przez początkującego radioamatora oraz mającą zaprojektowaną, przystosowaną do eksperymentowania PCB to proszę o jej publikację. Chętnie w wolnym czasie ją zbuduję, pomierzę a wyniki ogłoszę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2011 17:10 przez SP6NXI.)
22-01-2011 16:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Dlaczego budujemy urządzenia HM ? - Krystian - 06-07-2010, 14:24
RE: Dlaczego budujemy urządzenia HM ? - SP6NXI - 22-01-2011 16:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości