Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiary za pomocą NanoVNA
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #17
RE: Pomiary za pomocą NanoVNA
NanoVNA można również użyć (w ograniczonym zakresie) do pomiaru elementów dyskretnych. Potrzebna będzie przystawka, która umożliwi nam podłączenie badanego elementu do zacisków CH0 i zestaw kalibracyjny. Ja do celów testu wykonałem takową w oparciu o złącze SMA, kawałek płytki uniwersalnej, listwy pinów precyzyjnych i blaszki niklowo-stalowej
İmage
"Zestaw kalibracyjny" to kawałeczek blaszki z 3 pinami dla testu "SHORT" i rezystor 50 omów 0.5W MŁT. To bardzo skromne i można zrobić lepiej.
İmage
Przed rozpoczęciem pomiarów należy wybrać zakres kalibracji z polecenia "STIMULUS". Ja testowałem 50 kHz do 50 MHz. Kolejno wykonujemy kalibrację OSL i kończymy "DONE IN RAM". Pozwoli to oszczędzić liczbę zapisów do EPROM i SD.
Teraz wybieramy jeden z kanałów (resztę można wyłączyć w menu "TRACE") i zmieniamy formę prezentacji wyników w menu "SMITH" na "R+L/C". I możemy rozpocząć nasze pomiary.
Poniżej przykładowe wyniki.
İmage İmage İmage İmage İmage
İmage İmage İmage İmage İmage
Pozostaje kwestia wyboru częstotliwości na której odczytujemy wynik. Logicznym wydaje się, że im mniejsza wartość tym większa częstotliwość i odwrotnie. I to się potwierdza, z wyjątkiem gdy zbliżamy się do rezonansów własnych elementu. Generalnie, jeśli poprawnie skalibrujemy przyrząd, zmiana odczytanej wartości jest niewielka. W zakresie dużych wartości (nF i mH) za punkt odniesienia wybieramy częstotliwość gdzie faza zbliża się do 90st.
A co się stanie jak połączymy ze sobą szeregowo zmierzone elementy, kondensator 17.4pF z dławikiem 2.24uH?
İmage İmage
Zachęcam do eksperymentów i podzielenia Waszymi wynikami.

Praktykujący teoretyk
16-11-2023 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pomiary za pomocą NanoVNA - SP9FKP - 14-03-2021, 22:12
RE: Pomiary za pomocą NanoVNA - SP9FKP - 16-11-2023 12:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości