Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiary za pomocą NanoVNA
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #16
RE: Pomiary za pomocą NanoVNA
Jeśli ktoś jeszcze wątpi czy kupić NanoVNA to może ostatnie zmiany w firmware go przekonają. Cały szereg nowych funkcjonalności a wśród nich narzędzie do pomiaru właściwości rezonatorów kwarcowych. Zasadnicza różnica między dotychczas stosowanymi metodami polega na tym, że nie są potrzebne żadne dodatkowe przystawki, wystarczy sam przyrząd przy zachowaniu wystarczającej dokładności.
Po prostu badany rezonator wpina się między porty i już. Aby dokonać pomiaru trzeba ustawić kilka parametrów: maksymalną liczbę kroków (401p), minimalną szerokość pasma p.cz. (30 Hz) i spodziewany zakres skanowania tak by oba rezonanse znalazły się w oknie analizatora. Można też pomanipulować skalą i pozycją referencyjną tak by cały wykres był widoczny. Potem wybieramy z menu "MEASURE" funkcjonalność "SERIES XTAL (S21)" i możemy odczytać wyliczone parametry. Nie znalazłem co prawda sposobu na ich transfer poza przyrząd ale ponieważ jest ich zaledwie kilka można po prostu je spisać z ekranu.
A oto zrzut wyników kwarcu 5.120 MHz nie znanej mi firmy. Swego czasu kupiłem woreczek takowych za jakieś grosze.
İmage
Co z tym można zrobić? Ano wykorzystać np do symulacji spodziewanych parametrów filtru zbudowanego w oparciu o te rezonatory. W LTspice jest specjalny kondensator emulujący rezonator kwarcowy i po podstawieniu odczytanych parametrów zyskujemy w miarę dokładny model kwarcu. Teraz wystarczy powielić ten model wymaganą ilość razy, wstawić kondensatory i już można oglądać spodziewane parametry filtru. Pomocny będzie program "Dishal" DJ6EV który ma moduł dla wyliczenia wartości elementów i impedancji charakterystycznej dla filtru QER. To istotna właściwość niezbędna dla prawidłowego właczenia filtru w układ.
Tak przykładowo wygląda symulacja 6-członowego filtru QER na tych rezonatorach.
İmage
Oczywiście NanoVNA można też podłączyć do komputera i uruchomić aplikację rozszerzającą jego możliwości. Taki kombajn bardzo ułatwia operowanie nastawami i odczytywanie wyników z uwagi na znacznie większy ekran monitora i łatwość posługiwania się kursorami.
A tak to wygląda dla NanoVNA-App:
İmage
Myślę, że eksperymentowanie w oparciu o tę funkcjonalność to czysta przyjemność.

Praktykujący teoretyk
24-10-2023 13:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pomiary za pomocą NanoVNA - SP9FKP - 14-03-2021, 22:12
RE: Pomiary za pomocą NanoVNA - SP9FKP - 24-10-2023 13:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości