Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #23
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
@KLIMA

Kolego chyba mnie nie zrozumiałeś. Piszę konkretnie że oscyloskopy bez emulacji analoga (inaczej też zwane oscyloskopami z szybkim trybem akwizycji - czyli to co w analogu załatwia luminofor) ot wspomniane wcześniej systemy jak UltraVision dla Rigola (nazwy zależne od producenta) w dodatku z małą ilością pamięci próbek nie ma sensu obecnie kupować i lepiej wtedy wybrać Analog-a. Wspomniany przez ciebie DS1054z się pod to nie łapie bo ma zarówno emulację analoga jak i spory bufor na próbki i jak wspomniałem obecnie jak mówimy o nowych oscyloskopach jest to najtańszy sensowny wybór.

Niestety nie jest tak jak napisałeś że każda współczesna cyfra to ma, bo jest niestety jeszcze wiele na rynku w niższych cenach (ale powyżej 1000zł) które tego nie mają i do tego odnoszą się moje wpisy. Przykładem jest np. oscyloskop jaki kupił kolega SQ5DTL czyli Siglent SDS1102CML+ który nie posiada SPO, a jego pamięć to 2 Mpts - więc porównanie do twojego Rigola nie ma najmniejszego sensu bo to przepaść technologiczna (Rigol ma UltraVision i po odblokowaniu 24 Mpts ewentualnie w standardzie 12 Mpts pamięci)...

Natomiast nie jest też prawdą że analogowe oscyloskopy nie mają funkcji zatrzymania przebiegu, są i owszem oscyloskopy analogowe z taką możliwością (lampy pamiętające). Do tego mamy jeszcze oscyloskopy analogowo/cyfrowe - które też są lepsze od cyfrowych bez w/w opcji jak emulacja analoga...

Więc kolego jeszcze raz przeczytaj to co pisałem spokojnie i ze zrozumieniem. Wyraźnie napisałem że lepiej kupić analoga niż kiepską cyfrę, a co to jest kiepska cyfra wyraźnie określiłem. Natomiast przy innych tańszych od Rigola DS1054z oscyloskopach trzeba przeprowadzić dokładny research czy nie mają one jakiś karygodnych błędów w hardware lub software - więc tutaj innych nie polecam (po bo co mam polecać coś czego nie znam). W zasadzie jak polecam jakiś sprzęt to taki z którym miałem możliwość spędzić więcej czasu... Dlatego nie wypowiadam się np. o trochę tańszym Rigolu DS1202Z-E - ot nie wiem czy czegoś w nim nie spaprali, ale zapewne takie informacje można znaleźć tylko trzeba poświecić trochę czasu i poczytać np. wspomniane forum EEVBlog...

Nawet kolego poruszyłem temat trybu single czy zatrzymania w cyfrach, że warto zwrócić uwagę jak one się zachowują u danych producentów - bo potem też niektórzy marudzą że jest do d...
Przykładowo twój Rigol po zatrzymaniu lub w trybie Single zapisuje cały bufor pamięci (jaki sobie wybierzemy), przez co po zatrzymaniu zmieniając podstawę czasu możesz zobaczyć co jest "poza ekranem" - ale tak np. nie działają oscyloskopy LeCroy czy Siglent (nie wiem czy wszystkie ale na 100% te które są robione jako OEM dla Teledyne). To jest to też o czym wspomniałem warto się dobrze zapoznać z tym jak funkcjonuje oscyloskop który kupiliśmy, bo często jest to różne w zależności od producenta (np. wspomniany LeCroy, Keysight i ich automatyczne zarządzanie pamięcią itd.) - bez tego często możemy mieć problem przy pomiarach i potem opinie że dany oscyloskop to kupa (a wszystko wynika z niewiedzy operatora).

btw co by nie było, z takiego Rigola jak twój dałem właśnie fotki... właśnie z najtańszego jaki obecnie mam co by nie było że wklejam fotki z cyfr za 50k zł czy więcej Wink

Natomiast modulacja AM jest tylko jednym z przykładów - bo można ich wymienić setki... w zasadzie kilka innych wymieniłem (tylko trzeba uważnie czytać).

Jeszcze jednak wrócę do pamięci w cyfrach co by nie było. przykładowo mam też Keysight DSOX 3054 (4 kanały 500MHz 4 GSa) - który ma bufor 2 Mpts i opcjonalnie 4Mpts - co jest śmiesznie mało np. w porównaniu do DS1054Z. Różnica w tym że Keysight ma swój patent na automatyczne zarządzanie tą pamięcią co go mocno ratuje (choć to nie rozwiązanie idealne i czasem wychodzi to przy opcji Zoom). Niestety Chińskie marki takich opcji nie stosują dlatego dają duże bufory aby ratować sytuację... Zapewne jest to jakiś tam kompromis aby uzyskać szybkie odświeżanie na poziomie do 1000000 wfms/s którym Keysight się mocno chwali Wink

No i na koniec - mój post to nie jest jakieś tam krytykowanie, bo wiadomo każdy ma inne potrzeby, inną sytuacje finansową itd. W zasadzie ma to zachęcić do głębszego zapoznania się z tym jak działają oscyloskopy cyfrowe, w tym spojrzenie na konkretne firmy i stosowane przez nie rozwiązania bo jak widać jest bardzo dużo różnic i potem można się rozczarować. Niestety jak wspomniałem patrzenie przy zakupie na pasmo i szybkość samplowania to zbyt mało bo te parametry nie wiele mówią... Tak samo opieranie się o jakąś cyfrę którą mamy to mało bo może okazać się że teoretycznie podobna innej firmy to całkiem inny sprzęt... No i nie robię też reklamy Rigola Wink w zasadzie wyższych serii nie polecam ze względu na brak poprawiania przez tą firmę błędów przynajmniej w seriach 2000 i 5000 - co jest lekką kpiną zwłaszcza że nie jest to już najtańszy sprzęt...

W zasadzie z Rigoli miałem jeszcze DS1204B 200MHz 2GSa, DS1104B 100MHz 2GSa (które pokazuję np. na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=RpMaj3Npml0 ) i tutaj pytanie retoryczne dlaczego od nich wolę teoretycznie gorszego DS1054Z (50MHz 1GSa) Wink natomiast jak bym nie miał tego DS1054Z czy innych z funkcjami typu UltraVision to bym wybrał analoga Wink

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2021 1:57 przez SP6VGX.)
10-01-2021 1:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić? - SP6VGX - 10-01-2021 1:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości