Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #19
Photo RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
Rafał ale kto tutaj mówi o wypasionych oscyloskopach ? Nawet nie mam na myśli ciut droższych w stylu Rigol MSO5000 czy Siglent SDS2000X Plus, nie mówiąc już o jakiś lepszych...

Chodzi o sprzęt który nie posiada rażących błędów w firmware oraz hardware to jest pierwsze - a to można spotkać i w droższych oscyloskopach (zwłaszcza w firmware). Tylko różnica jest taka że kupując Tektronixa, Lecroy, Keysight itp. za grube pieniądze po zgłoszeniu producent taki błąd poprawi, a w przypadku taniego często nigdy to się nie stanie i mamy właściwie eksponat stojący na półce bo nie nadaje się on do wykonywania pomiarów...

Do czasu jak te błędy dotyczą jakiś specyficznych funkcji to jest jeszcze mały problem, gorzej jak dotyczą podstaw działania oscyloskopu i te błędy uniemożliwiają poprawnego pomiaru nawet sygnałów okresowych o których wspominasz.

To nie jest jakiś wymysł wystarczy prześledzić zachodnie boardy gdzie ludzie są trochę bardziej ogarnięci, mają często sprzęt lepszej klasy by na zasadzie porównania wyłapać takie błędy itd. Niestety smutna prawda jest taka że właśnie w tych tanich oscyloskopach jest wiele takich problemów i często się na nie godzimy ale ludzie starają się świadomie wybierać modele gdzie błędy aż na tyle nie przeszkadzają. Czasami trzeba (np. pewna seria Siglent) przerobić tor wejściowy oscyloskopu aby działał poprawnie - co dla wielu nie mających wprawy w lutowaniu SMD może być bardzo kłopotliwe.

W zasadzie piszę właśnie o rozsądnym wydawaniu pieniędzy, zwłaszcza jak ich nie mamy bo w zasadzie jak wspomniałem nawet nie mając pieniędzy na najtańszą przyzwoitą cyfrę (czyli obecnie kwota około 1800zł za nowy lub około 1000zł za używany) to można wybrać lepiej kupując oscyloskop analogowy...

Powiedz mi jedno po co wydawać powiedzmy 1500zł na coś jak za 1100 czy niżej można mieć coś lepszego, tylko po to by mieć cyfrę (zresztą jak mówię w okolicach 1000zł można mieć wspomnianego Rigola 1054Z z tym że używanego który IMHO jest takim sensownym minimum jak mówimy w obecnych czasach o oscyloskopie cyfrowym) ? To trochę tak jak by ludzie zamiast daweoo kupowali sobie merca który jeździ ale tylko na wstecznym biegu Wink

Piszesz o praktyce amatora krótkofalowca, ok chcę zobaczyć modulacje AM przy 225kHz - przy cyfrze bez emulacji analoga tego nie zobaczysz...

İmage

co śmieszne zobaczysz coś takiego na analogu kupionym za 200zł, a nie zobaczysz na nowej cyfrze kupionej za 1300zł

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2021 22:36 przez SP6VGX.)
09-01-2021 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić? - SP6VGX - 09-01-2021 21:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości