Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
SP6VGX Offline
Tomek
***

Liczba postów: 108
Dołączył: 03-11-2012
Post: #17
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
(09-01-2021 17:38)SQ4AVS napisał(a):  Dla mnie całkowicie wystarczający jest oscyloskop o paśmie 25MHz i analizator widma nawet taki za 200zł jak dziś podałem.

Rafale ale jest to co wspomniałem pasmo w przypadku cyfrowych oscyloskopów w zasdzie nie wiele nam mówi Smile Przykładowo to co na w/w filmie Maćka oscyloskop 1GSa z pasmem 60MHz nie potrafi pokazać sygnału (w dodatki sinusa) z przedziału 10-50kHz Smile Ot czyli to wspomniałem o ile w przypadku analogu wystarczy zerknąć na pasmo oraz jakie mamy podstawy czasu, to w przypadku cyfr jest to o wiele bardziej złożone. To samo będzie w przypadku modulacji AM itd. i to też w pasmach kHz... O prostokącie który wymaga o wiele szerszego pasma już nie mówię.
Tutaj dochodzimy w zasadzie do paradoksu - po co oscyloskop którym nie można zrobić tak prostych pomiarów. W zasadzie takie oscyloskopy najczęściej kupowane są na uczelnie nie po to by mierzyć, tylko nauczyć obsługi oscyloskopu Smile Ot reasumując sprzęt który pokazuje na ekranie sygnał który nie wiele ma wspólnego z tym jak ten sygnał wygląda w realnym układzie nie ma po prostu sensu, równie dobrze można go nie posiadać. Inna sprawa takie coś może być przyczyną że spędzimy nad uruchomieniem jakiegoś układu znacznie więcej czasu bo oscyloskop wprowadzi nas w błąd i zaczniemy skupiać się nad eliminacją problemu którego nie ma (to tak z autopsji).

Tutaj dochodzimy do kolejnego paradoksu analogowy stary oscyloskop o paśmie 50MHz będzie lepszy niż nie jedna prosta cyfra o paśmie 100MHz... No i to jest to czego nie potrafię zrozumieć po co ludzie wybierają kiepską cyfrę jak obecnie taniej można mieć coś lepszego - jedyny argument to może rozmiar i waga takich analogowych oscyloskopów...

No i na koniec taka ciekawostka co by nie pisać o tych setkach MHz Wink Proponuję sobie zrobić taki test z generatora puścić sygnał prostokątny 1kHz o amplitudzie 5Vpp i zmieszać go z trójkątnym 91kHz 30mVpp - no i spróbować zobaczyć czy widać ten trójkąt oraz sprawdzić czy możemy zmierzyć jego amplitudę Smile Ewentualnie na szum o większej amplitudzie nałożyć sobie sinus o mniejszej amplitudzie i zobaczyć czy w szumie zobaczymy ten sinus Smile Takich przykładów w zasadzie można mnożyć w nieskończoność, a wyniki pomiarów mogą być bardzo zaskakujące Smile

Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2021 19:08 przez SP6VGX.)
09-01-2021 19:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić? - SP6VGX - 09-01-2021 19:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości