Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #12
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić?
(08-01-2021 5:22)SQ5DTL napisał(a):  Dziękuję bardzo za tak liczne odpowiedzi, jest to dla mnie wiedza bardzo pomocna.

Muszę do tego przysiąść, przemyśleć sprawę i dokonać wyboru, jest trochę tego na rynku, niestety wiele pozycji jest aktualnie niedostępnych a tak jak wspominałem nie interesuje mnie wysyłka międzynarodowa. Dziękuję raz jeszcze.

73! , Grzegorz

Dziś jest tak, że zamawiasz na aliexpresie, ale wybierasz wysyłkę z Niemiec albo Czech. Wtedy za kilka dni przyjeżdża DHL z przesyłką. Nie ma dodatkowego vatu i innych kosztów do zapłacenia. Tyle zapłacisz ile jest na na stronie aliexpress. Jak zamówisz z wysyłką z Chin to wtedy może (ale nie zawsze) zostać doliczony vat 23% i koszty odprawy.


(07-01-2021 10:00)SP2JQR napisał(a):  Do wielu zastosowań wystarczał mi kiedyś prosty oscyloskop o paśmie 1MHz. I w większości przypadków tak jest do dziś.
Wszystko zależy jednak od tego co się ogląda. Przebieg prostokątny 30MHz, będzie już lekko zniekształcony przy paśmie 100MHz. Trzecia harmoniczna jeszcze jako tako przejdzie, ale piąta, siódma i wyższe będą miały obniżone amplitudy. Dlatego na ekranie nie zobaczysz już rzeczywistego kształtu, ale tylko lekko spłaszczony sinus co nie będzie prawdziwym obrazem tego co masz w rzeczywistości. Oscyloskop przefiltruje oglądane przebiegi jeśli nie będzie zapasu pasma na przepuszczenie wyższych harmonicznych.

To jest wszystko prawda. Jednak jako radioamator zwykle oglądam sinusoidy więc dowolny oscyloskop w zasadzie załatwia temat. Z drugiej zaś strony jak oglądasz ten zaokrąglony prostokąt to też nie problem. Rzadko zachodzi potrzeba oglądania wiernego prostokąta. Zwykle trzeba wiedzieć czy jest czy go nie ma i jakie ma wypełnienie czy amplitudę. Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2021 16:05 przez SQ9JXT.)
08-01-2021 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop cyfrowy 100MHz, co kupić? - SQ9JXT - 08-01-2021 16:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości