Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symulacje układów radiowych
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Symulacje układów radiowych
Zanim ktoś w wątku o 5-cio pasmowym odbiorniku zarzuci że odpływamy od tematu zdecydowałem się założyć ten wątek (w dziale ABC, a czemu nie, hi)
Na początek wzmacniacz m.cz. do 5-cio pasmowego odbiornika konstruowanego przez DREWNIANEGO http://sp-hm.pl/thread-3995-post-45195.html#pid45195
Zasymulowałem dokładnie jak Leszek tylko z pasmem do 100kHz (wolę widzieć co się dzieje dalej, może tam są jakieś "kwiatki"), i wyszło podobnie ale jednak inaczej.
Schemat:
İmage

Charakterystki:
İmage

RObciążenia zmieniane od 20 omów (dolny jasnozielony) do 2K (górny ciemnozielony)
Dla obciążenia niskoomowego rezonans przy około 200Hz, dla wysokoomowego zaczyna się pojawiać przy 20-40kHz. Wyszło więc owrotnie niż Leszek pisał, rezonans dla niskich przy niskich obciążeniach (niezależnie od istnienia dławika). Ciekawe czemu..

Dla schematu zmodyfikowanego wysokich rezonansów nie ma, ale są szkodliwe rezonanse z dławikiem wynikające z tego że R11, R12, R15 i kondensatory 100n tworzą przesuwnik fazy który na częstotliwości kilkuset Hz ma 180* przesunięcia i generatr gotowy. Dodatkowo to powoduje że impedancja wejściowa zmienia się o rząd wielkości w funkcji częstotliwośći i nasz filtr z dławikiem zachowuje się róznie.
Schemat:
İmage
Charakterystyka:
İmage
I znowu zastanawia mnie że symulatory w sumie oparte na tych samych SPICEowych silnikach pokazują różne rzeczy..

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-12-2020 13:49 przez SQ5KVS.)
23-12-2020 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Symulacje układów radiowych - SQ5KVS - 23-12-2020 13:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości