Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy.
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #18
RE: Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy.
Kolego! Ja zanim naprawdę zostałem krótkofalowcem to miałem w szkole fizyke i w siódmej klasie przerabialiśmy oscyloskop. Owszem rewelacji nie było ale kilka lekcji pamiętam. Ale zanim zaczniesz zbierać informacje jak to się mówi "po ludziach" postaraj się o publikację autorstwa Jerzego Rydzewskiego" Oscyloskop Elektroniczny" lub innego autora ( nie pamietam nazwiska) "Pomiary Oscyloskopowe". Żeby to zdobyć musisz popatrzeć na QRZ.pl na giełdzie lub dać ogłoszenie że coś takiego chcesz. Ludzie mają w bibliotekach różne białe kruki i to na pewno się znajdzie. Poza tym znajdź DTRkę do tego twojego oscyloskopu. DTR-ka to inaczej Dokumentacja Techniczno Ruchowa lub po "polskiemu" Instrukcja obsługi i serwisowa. Tam znajdziesz opis co i jak się powinno mierzyc i na jakich nastawach(ustawieniach mówiąc potocznie). Teraz tak... Poszukaj sobie na twoim oscyloskopie takiej funkcji jak "kalibrator" Zasadniczo kalibrator w oscyloskopie ma dwie funkcje. Pierwsza to kalibrator napięcia , druga to kalibrator częstotliwośći. kalibrator napiecia wytwarza przebieg o danej amplitudzie i wartości oraz kształcie napięcia jest to albo sinus albo prostokąt albo rzadziej ale się zdarza piła. Wkładamy koncówke pomiarową do kalibratora i według DTRki ustawiamy nastawy aby odczytać przebieg. Jeśli się zgadza to jest ok. Jeśli nie to trzeba podregulować ale to inna bajka. Trochę łatwiejsze jest porównanie częstotliwośći. Otóż zrobić musisz na początek generator 100 kHz i 10 kHz. Po włożeniu koncówki pomiarowej do takiego generatora ( 10 kHz ) i ustawieniu odpowiednim stałej czasowej powinno się na ekranie pojawić 10 "przebiegów" czyli po policzeniu powinno wyjść 10 działek. Jeśli tak jest to włożenie wtyczki pomiarowej w miejsce 100 kHz powinno być tych działek 10 razy więcej i nie musisz wtedy liczyc bo jeśli na poprzedniej "nastawie " było 10 "pałek " to mozesz być pewny że na 100 jest ok. Pamietaj że liczymy miejsca przecięcia przebieguz osią środkowa na skali i ilość przecięć jest adekwatna do kalibratora 10 na 10kHz. No to tyle ode mnie. szukaj książek i DTRki. W Internecie też jest sporo wiedzy pomocnej. Powodzenia!
24-06-2021 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Oscyloskop Philips pm3267 temat zbiorczy. - SP3SUZ - 24-06-2021 22:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości