Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #19
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
(11-11-2020 5:52)SQ5DTL napisał(a):  Proszę podpowiedz mi co robię źle, praktycznie w każdym paśmie uzyskuje niemalże identyczne tłumienie w części przepustowej. Dokonałem kalibracji, przewody cały czas te co miałem, może trzeba coś zaznaczyć/odznaczyć?

[...]

P.S. Czy chodzi o offset? Gdy dodałem 10dB pomiary zaczęły wyglądać o wiele sensowniej ale czy mogę sobie dodać od tak 10dB, skąd to się bierze?

Witaj,
ale te wykresy wyglądają poprawnie. Co Twoim zdaniem jest nie tak? Tłumienie wynika z dobroci elementów (pojemności pasożytniczej cewek), strat na ESR pojemności, ich stratności itd.

Dodawanie lub odejmowanie 10dB to tylko arytmetyka, liczy się rzeczywisty pomiar po kalibracji - nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowych offsetów bo nic nie wnoszą a dodatkowo utrudniają odczyt. ~2 dB tłumienia na takim filtrze nie jest niczym dziwnym, szczególnie gdy użyte zostały standardowe ogólnie dostępne elementy. Jeśli chcesz powalczyć z tematem spróbuj użyć RFsim'a z wykorzystaniem jednego z dostępnych programów do obliczania np AADE Filter designer, Elsie itd...

ps. popieram opinię Piotra w sprawie "Nowicjusza", przedstaw się!

73 Sławek
11-11-2020 11:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SP9BSL - 11-11-2020 11:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości