Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
SO6R Offline
Darek
**

Liczba postów: 67
Dołączył: 14-11-2016
Post: #15
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
Grzegorz,

Tak się składa, że od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem nanoVNA-H z tym malutkim ekranikiem na którym, w moim przypadku, niewiele widzę (w okularach w miarę ok).

Do pomiarów na biurku do wizualizacji pomiarów i ich archiwizacji warto użyć softu zewnętrznego na PCta. Jest tego trochę w sieci i po przejrzeniu chyba dwóch lub trzech wybrałem
https://github.com/OneOfEleven/NanoVNA-H...NA-App.exe

Dla przykładu zrzut z pomiaru sekcji na pasmo 40m tego samego filtru z DWradio, który zastosowałeś:
İmage

I jeszcze dla porównania pomiar filtra również na pasmo 40m
İmage
zaczerpniętego ze strony konstruktora trx sdr Avala, załącznik:

.pdf  HF-6m BP YU1LM ver3.pdf (Rozmiar: 179.38 KB / Pobrań: 628)
W tym filtrze użyłem zwykłych dławików SMD 1206 z dobrocią ok 50 i kondensatorów 0805 NP0. Ten filtr nie jest tak "stromy" jak ten z DW radio ale zapewnia lepsze tłumienie 3 harmonicznej co jest bardzo pożądane w homodynowych SDRach i niskie tłumienie w paśmie przepustowym. W przypadku użycia dławików SMD tłumienie wtrąceniowe w paśmie 40m poniżej 0.7 dB i niziutki SWR....najfajniejsze, że po taniości i żadnego strojenia i na każdym paśmie tylko trzy cewki o tej samej indukcyjności. Przy zastosowaniu cewek powietrznych lub na pierścieniach amidona można uzyskać tłumienie wtrąceniowe 0.2-0.3 dB (tak wynika z załącznika konstruktora tych filtrów).

pozdrawiam
Darek
11-11-2020 0:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SO6R - 11-11-2020 0:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości