Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gdzie tu jest błąd układowy ...
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #15
RE: Gdzie tu jest błąd układowy ...
(05-01-2020 15:14)SP3SUZ napisał(a):  Po pierwsze w GFM 105 Cewka jest pomiedzy bazą a masą więc baza jest spolaryzowana bo - cewka dla prądu stałego jest zwarciem ale dla zmiennego stanowi oporność rzędu MegoaOmów i pozwala na powstanie drgań. Teraz rysunek 1 i drugi ... Tu cewka do bazy jest podłaczona poprzez pojemność ale nie ma stałoprądowej polaryzacji bazy czyli brak "podparcia" bazy wzgledem masy. Ale tu nie da się cewki wstawić bezpośrenio bez kondensatora bo zmienimy klasę pracy układu i przez to pogorszymy. Jednak według mnie trzeba bazę podpolaryzować do masy opoirnikiem od 100 kiloomów do 1 Mega. Trzeba dobrać to eksperymentalnie bo tu ktoś nie skończył roboty i po prostu albo... specjalnie zamieścił układ z błędem , albo zapomniał narysować na schemacie ( albo jedno i drugie) Bądź po prostu - wzbudza się ?? Wzbudza! No to walimy i sukces! Nie pomyslał że to moze powielone przez kogos nie zapracować. Aha! Tranzystor powinien poza możliwie najwyższą częstotliwością pracy ( co najmniej 10 razy wyższą niż w układzie) mieć mozliwie najwyższą 'Betę" czyli wzmocnienie. Bo tu potrzebna jest beta powyżej 500. Niektóre tranzystory BC109C miały 980 więc trzeba dobrać ten najwiekszy. Ponizej można mieć "proglemy" jak mawiał mój kumpel od radia. Powodzenia!

Zaraz .... przecież te schematy, mój i głowicy są identyczne ! Gdzie Ty widzisz w głowicy podpolaryzowanie bazy do masy? - a tę głowice stawiasz jako wzorzec. Różnica jest jedynie w w kondensatorach rezonansowych. Polaryzacja bazy tranzystora jednym rezystorem do zasilania jest klasycznym układem i chyba bezbłędnym. Prosiłbym raczej o wyjaśnienie jak w przypadku zastosowania waricapów zrobić skrócenie kondensatorów.
(05-01-2020 15:23)SP3SUZ napisał(a):  Aha! Wszystkie L... A ile masz miejsca? Weź korpus żeberkowany od Pioniera ( ja tak robię) nawiń drutem miedzianym "fi" 0,4 mm 10 zwojów. zwój przy zwoju i zastosuj BB104. Lepsza jest dla tak małego przedziału strojenia! Potem dodaj pojemność ale że Ty masz miejsce takie jakie masz moze byc konieczne zmienianie w trakcie "upychania" układu generatora do obudowy. Według mnie dodatkowa pojemność powinna się zawierać od 27pF do ok. 100. Średnio 56do 75 pF powinno dać efekt. Bo trzeba dodać trymer dla KF. A te trymery zależnie od typu ... np. kubkowy Rhilips od starych radiostacji morskich ma od3 do 20 pF. Ale już rosyjski ceramiczny moze mieć już od 20 do 75 pF. Tak zwana "elegancja" konstrukcyjna zwana dalej "sztuka budowlaną " mówi że dioda pojemnościowa jako kondensator powinna miec w obwodzie klasycznie trymer plus pojemność stała np. 10 pF. Ale Ty jak trafisz (rdzeniem !) w początek pasma to trymerkiem zestroisz okncówke i po kilku razach będziesz miał zakres ustawiony. Baw się dobrze!
Dla 3,5 MHz zastosuj 15 zwojów zwój przy zwoju na tym samym korpusie ten sam drut i dodaj C od 75 do 150 pF BB104 obowiązuje nadal !
Mozesz nawinąć 20 zwojów wtedy C będzie mniejsze o połowę. Ale jak napisałem powyżej bez eksperymentalnego doboru nie ustawisz. Po prostu te cewki dla KF miały różne rdzenie, te rdzenie się różnie starzały... Dla KF klasyczny rdzeń jest cały czarny jednolity a nie jak to robiono niekiedy kolorowa oprawka i wśrodku "węgielek". Teraz tak: dla długich do 500 kHz kolor oprawki czerwony. Dla średnich do ok. 5 MHz kolor niebieski , Kolor zielony to rdzeń do strojenia kwarców i eliminatorów do 10 MHZ w zasadzie obwody też nastroi ale nie próbowałem. Kolor czarny jednolity to KF od 3 MHz do 30 . Kolor biały to rdzenie VHF do 150 MHz. Teraz wiesz wszystko. Napisz co wyszło i jak Ci sie udało.

Mamy XXI wiek i nie mamy części ze starych statków. Mamy AMIDONY. Mamy na półce takie diody jakie mamy i dla nich musimy policzyć układ.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2020 15:47 przez SQ9RFC.)
05-01-2020 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Gdzie tu jest błąd układowy ... - SQ9RFC - 05-01-2020 15:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości