Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #53
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Dopiero teraz zaladowal mi sie post Karola.
czesc Karol,
a czy widzisz jakies szanse w tym ukladzie na lepsze filtrowanie napiecia zasilajacego? Na baterii tez lekko brumi. Faktycznie zasilacz na trafo lezal bezposrednio obok. Teraz jest pol m dalej. Tak, trzeba doczytac LC. Tez myslalem czy C4 i R3 to HPF czy tylko kondensator sprzegajacy z nastepnym stopniem a rezystor mialby nam robic za jakis dzielnik napiecia czy cos. Ok. Bede pamietal ze nie wszystko jest tym czym sie wydaje ze jest.
trzymaj sie. Dziekuje za zagladanie tu na tego posta.


witam Leszku,
odpisuje sluchajac RX-a na baterii 9V.
Jutro uciekam na conajmniej tydzien i nie bede mial czasu na eksperymenty.
Moje pytania, mialy mi zaoszczedzic troche czasu na poszukiwania kierunku, ale wyglada to na droge do nikad. Moze jeszcze cos poprobuje z tymi RC, choc jak mowisz stosuje sie je z zasady na m.cz. a nie w.cz. Bardziej dla celow edukacyjnych, coby w glowie na dluzej zostalo.

Na baterii jest ten przydzwiek (brum) dalej ale jakby zelzal troche i nie ma juz dodatkowych zaklocen - mozliwe ze odbiornik zbieral chocby smieci ze swietlowki obok czy z innych urzadzen w domu i okolicy. Przyjemnie sie slucha, choc i pora taka kiedy propagacja na 80m jest spokojna i sygnaly sa wyraziste. Musze pokombinowac z tym potencjometrem 1k, bo odbiornik czuly a sygnaly czesto sa przesterowane. W obecnym ukladzie mozliwosc regulacji jest ograniczona.

Wyglada na to ze Polyakov faktycznie zaprojektowal ten uklad optymalnie. Ciezko tu cos wiecej z wartosci elementow dobrac zeby bylo lepiej. Jeszcze T3 w jednym miejscu ma b.duzy spadek napiecia na rezystorze i moze sprobuje ustawic tak by Uce bylo okolo 5-6V jak z zasilacza. Moze cos tutaj ugram i uslysze.

Obwody WE - tak, obawialem sie ze wywolasz ten tematSmile
Pare drobnych eksperymentow chcialem wykonac zanim zmienie obwody, a to dlatego ze jestem osluchany na obecnej wersji odbiornika i coby miec porownanie.
Potem obwody.
Tak naprawde to chcialbym zmierzyc NWT ta cewke, by sprawdzic jej dobroc, rezonans, szerokosc przepuszczania i poprzec to wyliczeniami. Potem filtr dwu-obwodowy. Szukam informacji jak to zrobic czy NWT czy Max6. Wszedzie kombinacje norweskie...

Ale zanim sie zabiore za obwody/cewki w roznych konfiguracjach, to chce przetrawic ten temat od strony teoretycznej. Do dzis Twoj post o obwodach wejsciowych do konca nie jest dla mnie jasny. Czytam rozdzial o filtrach dwu- trzy-obwodowych, cewkach, LC, RC itp. po raz 6ty, ale dalej jestem daleki od dobrego zrozumienia tematu. Mam tu jeszcze kilka ksiazek i do nich tez zagladne. Urzadzenia Radiowe T.Bogdana to swietna ksiazka, ale bardziej "pigulka" niz cos pojasniajace temat az do detali.

Jak przejde juz eksperymenty, ktore tam jeszcze mam zaplanowane, chocby tez dodanie np. LM386 do ukladu; i opanuje obwody w roznej konfiguracji, to zabiore sie wtedy za Twoj Transceiver.
Pozdrawiam Leszku, dobrej nocy. Odezwe sie jeszcze na priv, bo mam pytanie tam w innej kwestii.
Przyjemnego weekendu!
W>
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2019 0:18 przez SQ8GUO.)
19-10-2019 0:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 19-10-2019 0:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości