Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #50
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam ponownie,
troche posluchalem Poljakowa i pare rzeczy mnie zastanawia/jest do poprawki...

1. Jak skrece potencjometr R6 5k od heterodyny to slysze jakis przydzwiek o niskiej czestotliwosci m.cz., pewnie to przydzwiek z sieci. Czy to prosty zasilacz HM na trafo czy fabryczny impulsowy, efekt ten sam. Tak wiec przyczyna tkwi w ukladzie. Odlaczenie NWT (generatora) nic nie poprawia. PYTANIE: co moge zrobil by sprobowac odfiltrowac ten przydzwiek? Rozumie ze to problem prostego ukladu zasilania w tym RXie? Probowalem dodac tu i tam jakis kondensator 47n, 100n do masy ale odcina mi wyzsze tony i tlumi sygnal uzyteczny. Wiem ze zabawa raczej nie warta swieczki, ale chcialbym sie dowiedziec jak "odkloca" sie uklad od smieci z sieci 250V.

2. Ten RX ma obwody wejsciowe na jednej cewce 7mm, tak jak wg opisu ze EdW. Po T1 od kolektora mamy zdaje sie jeszcze filtr HPF pasywny tj. C4=100pF, R3=470om, ktory wg wyliczen przepuszcza sygnaly od 3,387kHz (tu liczylem: RC HPF kalkulator). Myslalem zeby go zoptymalizowac (pasmo przepuszczania od 3500kHz - tak dla pocwiczenia), ale po kilku probach okazuje sie ze przy obecnych wartosciach elementow nic wiecej nie da sie lepiej dobrac.
İmage

Pomyslalem zeby dorobic LPF w tym samym miejscu, a wiec powstalby BPF, jesli dobrze rozumuje - pasywny BPF to poprostu HPF+LPF. Tak wiec dodam jeszcze jakis rezystor rownolegle do C4 i kondensator rownolegle do R3.

Schemat BPF-a wzialem stad: RC BPF pasywny

Jesli moj C4 i R3 ze schematu Poljakowa, to sa C1 i R1 ze schematu BPF z tego linku wyzej, to brakuje mi jeszcze R2,C2 (LPF).

Z kalkulatora LPF RC LPF kalkulator wychodzi mi np. taka para: C2=100p i R2=390om.

PYTANIE:
2.1 Czy jest to prawidlowo skonstruowany filtr pasywny BPF?
2.2 Od jakich wartosci zalezy tlumienie takiego filtru w zadanym pasmie przepuszczania tj. np. 3500-3800?
Czy lepiej jest preferowac wyzsze pojemnosci a nizsze rezystancje, czy zalezy to od filtr np.:
- dla LPF wyzsza pojemnosc C2 a male wartosci R2, tak zeby ten kondensator skutecznie eliminowal czestotliwosci ponizej 3500kHz i dodatkowo, rezystor R2 nie tlumil sygnalu uzytecznego ktory idzie na kolejny stopien (demodulator, potem stopnie m.cz. na T3 i T4)?
- dla HPF tez lepsza wieksza pojemnosc kondensatora C1 (C4=100p), tak by maksymalnie tlumic skladowa stala? Co bedzie gdy dam powiedzmy C1(C4)=220pF a wtedy R1(R3)=220om?.
W ktora strone sie poruszac - wieksze pojemnosci czy rezystancje, tak by tlumienie takiego filtru w pasmie przepuszczania bylo jak najmniejsze, i zarazem otrzymac dobry sygnal do audio - z tego co wyczytalem to chyba konstrukcja filtrow (dobor ich par RC) ma wplyw na sygnal m.cz. - zawartosc wyzszych i nizszych tonow, ale pewnie w odniesieniu do filtro RC dla m.cz.

3. Chcialbym sprobowac zawezic pasmo m.cz. - LPF w Poljakowie jest na R7=2k2 i C10=47n. Probowalem dodawac wieksze wartosci C10, lacznie dodajac nawet do 150nF. Dusilo szumy ale kosztem wyzszych tonow.
PYTANIE: co tu moge sprobowac zrobic by audio bylo takie jak do tej pory, czyli dosc wysokich tonow, ale zeby zawezic je do gora 1000Hz lub mniej? Wg. testow proba dolaczenia rownolegle do C10 kondensatora 100nF niespejalnie zawezila mi audio do tych kilkuset Hz, czy nawet 1k. Rozumie ze przy dwoch elementach niejakiego filtru m.cz. spodziewac sie nie mozna za wiele, ale probuje cos tutaj zrozumiec i wyprobowac takie pary RC zeby na ucho bylo slychac to zawezenie pasma akustycznego. Pytanie czy "na ucho" przy dwoch elementach RC jest to mozliwe?
Jak mozna by w prosty sposob zawezic audio np. do sluchania tylko CW? Dorobic HPF na m.cz.? Gdzie i w ktorym miejscu? Myslalem zeby to zrobic po T3 lub T4 od kolektora.

Pytania do Kolegow z doswiadczeniem np. Jurka, Leszka.
Nie zalezy mi na wielkich osiagnieciach, ale na takich ktore przeloza sie na odbior w sluchawkach i pozwola sie cos tutaj nauczyc.

Narazie pomijam mozliwosc aktywnych filtrow - malymi kroczkami do przodu.
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2019 18:05 przez SQ8GUO.)
18-10-2019 18:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 18-10-2019 18:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości