Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #32
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Jurek
czy R4 i R6 to potencjometry (liniowe czy logarytmiczne, o ile to ma jakies znaczenie tutaj) czy moze sa to rezystory nastawne (PR-ki)? Co one reguluja/nastawiaja?

zaczalem cos lutowac i nie rozumie co te elementy tutaj maja robic.

Mozesz podac jakie masz wartosci napiec i pradow na T1 (BC547B - taki mam).
Chcialem orientacyjnie sprawdzic czy po podaniu napiecia cos bardzo odbiega od Twoich wartosci.
Wogole pytanie z ligii okregowej:
Czy prad w.cz. (jego poziom a raczej brak, bo nie mam jeszcze obwodow wejsciowych) bazy tranzystora T1 ma tutaj znaczenie? Czy jego amplituda bedzie miala wplyw na np. prad kolektora, ze wzgledu na bete tego tranzystora. (prosty tester tranzystorow powiedzial mi ze h(fe)=292)

Chcialbym dzis wieczorem chociaz podlaczyc T1 pod napiecie i zobaczyc czy tranzystor pracuje mniej wiecej tak jak powinien, zanim zaczne ustalac jego optymalne warunki pracy (kiedys tam).

Pomierzylem napiecia na T1 i wynosza one przy napieciu zasilania 11.92V:
UBE = 0.65V
UBC = od 3.17 do 4.24V (waha sie - czyzby rezystancja miernika miala tutaj cos do powiedzenia czy tez jakis "lipny" kondensator w zasilaniu?, a moze brak w.cz. na Bazie T1?) Pytanie ogolne: co moze spowodowac brak pradu na kolektorze BC547? (zapewne brak IB ])
UCE = 5.55V

Chcialem zmierzyc Ic ale miernik wlaczony w szereg z podzialka 20mA pokazuje 0V. - Nie rozumiem dlaczego...?
Probowalem z charakterystyk dowiedziec sie czegos o Ic. Nie wiem na ktora charakterystyke patrzec.

Pradu bazy nie mierzylem.

Mozna z powyzszych danych wyliczyc Ic? I = U/R, gdzie U=11.92V a R=4k7?
Jesli tak, to Ic=2.5mA, ale miernik nic nie pokazal.

Moze ktos pomoc wyjasnic, zasugerowac cos?

Na schemacie jest R1=1M laczacy Baze i Kolektor (sprzezenie zwrotne?) - czy ma on tez wplyw na spadek napiecia mierzonego na kolektorze wzgledem masy?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2019 23:42 przez SQ8GUO.)
30-09-2019 18:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 30-09-2019 18:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości