Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FT 101, FT 901 i inne. Wentylator...
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #2
RE: FT 101, FT 901 i inne. Wentylator...
No więć radio a ściślej wentylator sprawdzony. Teraz strojenie. Owszem ustawienie górnej i dolnej wstęgi to jedno a zestrojenie nadajnika to drugie. Skoro już postawiłem tę stacje na moim biurku postanowiłem sprawdzić i zesroić stacje jak potrzeba. Na początek poszła do śmietnika lampa drivera 12BY7A. Utrata emisji była już tak znaczna że szkoda słów. No i samo strojenie. Owszem strojenie według instrukcji wymaga specjalnego generatora , sztucznej anteny i jeszcze kilku przyżądów ale tu mozna zastosowac tę samą metodę co do innych urządaeń CW /SSB i da radę. No więć ustawiamy nadajnik na 14,200 MHz i zestrajamy na CW. Potem załaczamy wąskie CW ( procesor sygnału wyłaczony) oraz ustawiamy wzmocnienie na 1/3 mocy według wskazań "zegara" w położeniu 'Po"( Power output) Naciskamy na klucz i bierzemy śrubokręt i ustawiamy każdy zespół LC na maksimum sygnału wyjściowego.Można się naprawdę zdziwić ile da się wyciągnąć dostrajając te stopnie. Zwłaszcza jak radio było już kilka razy "naprawiane" nawet po serwisach. Po takim zestrojeniu kiedy na najwęższym filtrze nadajnik zapracuje pełną mocą to te szersze filtry zapracują jak należy. Pozostaje zestrojenie układu ogranicznika zakłóceń impulsowych. Niestety instrukcja mówi zeby w takim układfzie załaczyć kalibrator i ustawić jedna z harmonicznych , po czym zestroić układ ogranicznika. To jest błąd w instrukcji. Nie da sie załączyć jednoczesnie kalibratora i ogranicznika zakłóceń. To po prostu niemożliwe. aby tego dokonać załaczamy ogranicznik zakłóceń po czym np. na paśmie 7 MHz dostrajamy nośną jakiejś dziarskiej stacji radiofonicznej. Zestrajamy preselektor na maksimum po czym bierzemy sondę w.cz. np V640 i dotykając bieguna jednej z diód mierymy napięcie w.cz. i zestrajamy kubki na maksimum. Po takiej operacji wszystko powinno być ok. To tylko niektóre aspekty renowacji tego urządzenia. Reszta jest w instrukcji i się zgadza.
Chciałem zamieścić pliki zdjęciowe z wymiany wentylatora . Niestety dalej nie wchodzą... Sad

Jeszcze słowo o mikrofonie. Nie było w egzemplarzu który dostałem do naprawy mikrofonu. Właściciel preferował tylko CW ale żeby wszystko było ok trzeba było coś dobrać nawet w celu sprawdzenia. Urządzenie to jest skonstruowane do mikrofonów o małej impedancji czyli 600 Omów. ( tak mówi instrukcja.) Ja zastosowałem z dużym powodzeniem mikrofon od CB radia typu Midland. Zielono czarny a wewenątrz wkładka o rezystancji 580 Omów. I ta cena... (!) 40 PLN w sklepie z artykułami CB a nie 150 $ na Ebayu. A zrozumiałość i raporty takie same jak na drogich markowych mikrofonach.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2019 20:15 przez SP3SUZ.)
08-09-2019 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: FT 101, FT 901 i inne. Wentylator... - SP3SUZ - 08-09-2019 19:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości