Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena magnetyczna a otoczenie
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #4
RE: Antena magnetyczna a otoczenie
Witam!

Dziękuję za sugestie i uwagi.
Prawdopodobnie winnym zmian własności anteny (rezonans, swr) jest jednak materiał na ściany (gazobeton, tynk) bo jak antena stoi w środku pomieszczenia to już czuć różnicę choć zakłócenia nie maleją do chwili wystawienia anteny na zewnątrz. Informacja, że ściana może zawierać aluminium uprawdopodabnia przypuszczenie, że może się ona zachowywać jak wielka antena przewodząca zakłócenia z większej odległości niż to by wynikało z odległości przewodów w tynku.
Niestety, nie da się u mnie używać tej anteny wewnątrz mieszkania choć widziałem wiele nagrań z pomieszczeń ze skutecznymi łącznościami. Być może również nadawanie będzie silnie tłumione jeśli antena będzie wewnątrz ale na razie nie mam warunków aby to sprawdzić.

Obiecałem pokazać jak zmodyfikowałem mój kondensator zmienny. To konstrukcja motylkowa a więc pojemność dwukrotnie mniejsza niż możliwa do uzyskania. Kondensator opisałem tu:
Po niewielkich modyfikacjach osiągnąłem ostatecznie ok. 15/115pF co się okazało nieco za mało.
Postanowiłem więc zwiększyć pojemność naklejając na płytki statora obustronnie laminat (grubość 1.6mm eps=4.5). Ponieważ dystans między płytkami statora to 6mm (dwie nakrętki M4) to powstał kondensator hybrydowy - szeregowe połączenie kondensatora powietrznego o szczelinie ok. 1.8mm oraz kondensatora z dielektrykiem z laminatu o łącznej grubości ok. 3.2mm. Nowy kondensator powietrzny, ze względu na mniejszą szczelinę ma teraz ok. 319pF a kondensator z laminatu (eps ok. 4.5) ma ok. 808pF. W szeregowym połączeniu obu kondensatorów daje to ok. 229pF a więc prawie dwa razy więcej niż poprzednio. Dodatkowo, laminat ma większe napięcie przebicia co zwiększa wytrzymałość napięciową kondensatora.
Dodatkowe kondensatory szeregowe i równoległe o jakich pisałem zrobione są również z laminatu - tym razem dwustronnego.

Na zdjęciach wnętrze skrzynki z kondensatorem zmiennym i silnikiem sterującym nim (sinik krokowy), zbliżenie na sprzęgło gdzie widać kontaktronowy czujnik położenia kondensatora oraz magnes na kole sprzęgła (białe koło z teflonu) oraz zbliżenie na kondensator.
Sprzęgło z teflonu izoluje sam kondensator od silnika, który go obraca.

L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.png  sp.png (Rozmiar: 803.21 KB / Pobrań: 547)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2019 14:23 przez SP6FRE.)
31-05-2019 14:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Antena magnetyczna a otoczenie - SP6FRE - 31-05-2019 14:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości