Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #36
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
Widok tyłu oraz najnowsza wersja opisu wraz z uzupełnieniem o ostatnie wydarzenia. Musiałem spakować, bo bez tego plik nie dawał się załączyć.
Przepraszam najmocniej - zalączam jeszcze jedną wersję opisu. Generalnie to samo co v.5, ale zauważyłem jakieś durne błędy składniowe.
Edit - 26.08.2019. Dziś ustaliłem z Panem z firmy ostatnie poprawki w projekcie obudowy. Dodany otwór rewizyjny od spodu - będzie dojscie z lutownicą do elementów PCB wzmacniacza, śruby narożne na przedniej i tylnej płycie zmienione na M4, aby były identyczne jak w Husarkowej obudowie. Poprawiliśmy również centrowanie otworu na wyświetlacz w przedniej plycie. We środę rusza produkcja.
Edit - 27.08.2019. Do przejrzenia pliki 3D obudowy w wersji ostatecznej:

https://drive.google.com/file/d/1wqolwN0...sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1uSWa94T...sp=sharing
Mam nadzieję, że Piotr SP2DMB nie będzie miał nic przeciwko publikacji schematu multimetru RF i jego zasady działania - schemat jest przecież ogólnodostępny na jego stronie. Do wejścia IN lutujemy gruby przewód zasilający idący z zasilacza poprzez bezpiecznik 15A. Z wyjścia OUT odchodzimy kablem do płytki PA. Jumper SW1 ma być w położeniu jak na schemacie. Po podaniu zasilania potencjometrem P1 na płytce multimetru ustawiamy prawidłową wartość napięcia stałego z zasilacza jaka jest wyświetlana na multimetrze - przedtem trzeba ją pomierzyć innym miernikiem. Sygnał fali padającej podpinamy na złącze INP3, INP2 zwieramy do masy, a do INP1 podpinamy sygnał fali odbitej. Do wyjścia wzmacniacza podłączamy sztuczne obciążenie o stosownej obciążalności. Na płytce PA złącze Bias key PL3 spinamy zworką. Następnie przy załączonym i wysterowanym wzmacniaczu (CW lub głośne aaaaalo) regulujemy P5 tak, aby bargraf na wyświetlaczu mocy wyjściowej multimetru wyświetlał 8 klocków. Można ustawić to również tak, aby wyświetlał więcej, ale wówczas zaczynają nam one zasłaniać wskazania SWR. Pamiętajmy, że do regulacji poziomów fali padającej i odbitej mamy również R6 i R3 na płytce LPF. Po zakończeniu tej czynności przechodzimy do ustawienia wskazań SWR i tym samym ustawienia poziomu zadziałania zabezpieczenia przed jego zbyt wysoką wartością. Multimetr, sam w sobie nie dokonuje pomiaru SWR poprzez porównanie poziomów fali padającej i odbitej, a do określenia SWR używa wyłącznie poziomu fali odbitej w odniesieniu do wartości napięcia stałego ustawionego na drugiej połówce wzmacniacza operacyjnego. Załączamy wzmacniacz i przy jego wysterowaniu sygnałem potencjometrem P4 ustawiamy wskazanie wartości SWR na wyświetlaczu na wartość 1.0 (przy założeniu, że mamy idealne 50 - omowe obciążenie). To koniec czynności regulacyjnych. Czujnik temperatury LM35DZ montujemy na radiatorze stopnia mocy, a jego wyprowadzenia podłączamy do odpowiednich wejść na płytce multimetru. Wyjście tranzystora Q1 podpinamy do wejścia PL3 płytki Protect. Do dalszych prób do wejścia PL2 płytki Protect podłączamy już wyjście napięcia Overdrive protect (złącze PL1 na płytce PA) - czyli zabezpieczenia przed przesterowaniem wzmacniacza sygnałem wejściowym. Na płytce PA zdejmujemy zworkę ze złącza PL3 i podłączamy ją do złącza PL1 na płytce Protect. Potencjometrem R1 ustawiamy próg zabezpieczenia na poziomie mocy wejściowej 8-10W - czyli podniesienie mocy sterującej powyżej tej wartości ma spowodować zadziałanie zabezpieczenia i poprzez załączone styki przekaźnika przełączenie sygnału wejściowego na sztuczne obciążenie (równoległe rezystory R2 i R3 na płytce PA). Zadziałanie układu Overdrive protect jest sygnalizowane zapaleniem się czerwonej diody na płycie czołowej. Jeżeli do płytki Protect dochodzą poziomy zabezpieczenia idące z układu multimetru RF (wysoki SWR lub temperatura) zapala się czerwona dioda, piszczy buzzer, a na wyświetlaczu migają napisy ostrzegawcze (HIGH SWR, HIGH TEMP, CHECK YOUR RIG). Puszczamy PTT i nie pozostaje nam nic innego jak szukać przyczyny zadziałania układu Protect.

Zastosowany we wzmacniaczu zasilacz o mocy 360W wytrzymuje pobór prądu do wartości ok. 18A. Po przekroczeniu tej wartości działa jego zabezpieczenie nadprądowe i wzmacniacz po prostu się wyłącza.

WAŻNA UWAGA! Mając już obudowę, a dokładnie jej podstawę musimy według rozstawu otworów w podłodze i u dołu boksu ekranującego wytrasować otwory w radiatorze do umocowania 4 długich tulejek dystansowych. Po odwróceniu PA radiatorem do góry tulejki idą w dół, a ich gwinty zewnętrzne przechodzą przez dolne otwory boksu ekranującego i podstawy obudowy i od dołu ,,podłogi" są skręcane nakrętkami M3.

Bardzo przepraszam, ale dorzucam kolejną wersję opisu, bo wydawało mi się, że powinny znaleźć się w nim informacje o prawidłowym podłączeniu multimetra RF z układami wzmacniacza i jego konfiguracji.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.7z  HUSAREK PA-200 opis v.5.7z (Rozmiar: 16.25 MB / Pobrań: 484)
.7z  HUSAREK PA-200 opis v.6.7z (Rozmiar: 16.29 MB / Pobrań: 410)
.7z  HUSAREK PA-200 opis v.7.1.7z (Rozmiar: 16.55 MB / Pobrań: 485)

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-05-2020 18:52 przez SP4LVC.)
27-08-2019 18:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy - SP4LVC - 27-08-2019 18:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości