Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena kawałek drutu po raz kolejny.
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #15
RE: Antena kawałek drutu po raz kolejny.
(02-11-2017 11:02)SQ5KVS napisał(a):  Ja bym się upierał ze 5 i 3/4 zwojów Wink
Frycz pamiętaj że cewka ma oprócz indukcyjności też dodatkowe właściwości tj pojemność pasożytniczą i dobroć. Pojemność pewnie można tu zaniedbać zwłaszcza jeśli to niskie pasma, ale jeśli cewka ma robić za element obwodu rezonansowego to dobroć jest ważna.

No i na koniec należy pamiętać o tym, że indukcyjność cewki (na rdzeniu przede wszystkim) w praktyce zależy od częstotliwości, zresztą tak samo jak dobroć zależy od częstotliwości. Zatem aby wiedzieć jaką NAPRAWDĘ cewka ma indukcyjność to należy ją mierzyć prądem o takiej częstotliwości, na której będzie pracować.
Zatem zasadniczo: dla celów radiowych, pomiar zwykłym multimetrem ma ograniczony sens, tak samo zresztą jak mostkiem co mierzy np. prądem o częstotliwości 1 kHz - raczej orientacyjnie. Lepiej zestawiać gotowy obwód LC i jego parametry dobierać do zastosowania. Samą indukcyjnością "na sucho" aż tak bym się nie przejmował.
Dopiero jak sobie kupiłem miernik dobroci INCO MQL-6 to się o tym wszystkim przekonałem. Po prostu każda indukcyjność to mix, rezystancji, pojemności i ... indukcyjności. Jedno wpływa na drugie i powoduje że w zależności od sposobu pomiaru uzyskuje się różne wyniki.

http://radioinfo.pl/pracownia-radio/177-...rsc-teorii

Pozdrawiam!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-11-2017 15:44 przez SQ9JXT.)
21-11-2017 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Antena kawałek drutu po raz kolejny. - SQ9JXT - 21-11-2017 15:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości