Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #13
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych)
(24-02-2010 13:27)sp9fkp napisał(a):  [...] ale w tym konkretnym przypadku - przesuwnika polifazowego jakoś nie widzę celu. [...]
Ha, a ja się bałem to napisać, bo jakoś tak... niepolitycznie... Wink
Ale przynajmniej będzie wiadomo, że jeden z elementów tej "układanki" jest sprawdzony.
Cytat:[...]Nasze uszy są bardzo wrażliwe na przesunięcie fazowe sygnałow, na tym głownie opiera się efekt stereo. Kto nie słuchał transmisji CW/SSB w trybie "binaural" powienien jak najszybciej to uczynić.[...]
A pewno, że są wrażliwe! To jest jeden z elementów umożliwiający słyszenie przestrzenne (lokalizację źródła dźwięku).
Zrobiłem taki eksperyment: w programie Daqarta podałem na kanał L sygnał 1 Khz, natomiast na R - drugi, też 1 KHz, ale przesunięty w fazie (opóźniony). Oczywiście słyszałem jeden sygnał, zlokalizowany przestrzennie w zależności od przesunięcia fazowego. Odpowiednio dobierając fazę można "ustawić" pozorne źródło dźwięku całkowicie na lewo, na środku, albo na prawo.
Ale dokładnie taki sam efekt można uzyskać nie zmieniając fazy, tylko natężenie dźwięku jednego z sygnałów (balans Wink ). Przy czym zmniejszenie poziomu o 20 dB daje taki sam efekt przestrzenny, jak opóźnienie o ok. 1..2 ms.

A teraz weźmy pod uwagę dwa takie sygnały:
İmage
czyli:
1. 1 kHz + 3 KHz
2. 1 kHz + opóźniony (przesuniety w fazie) 3 kHz
Jak usłyszycie te sygnały, to będą one absolutnie nierozróżnialne! Cool (Co staje się jasne, jak sie popatrzy na ich widma: oba są identyczne).
Natomiast sygnały te doprowadzone osobno do słuchawek kanałów L i R będą słyszane przestrzennie , zlokalizowane w zależności od fazy 3 kHz.
I stąd (w uproszczeniu) bierze się ten wspaniały efekt "rozłożenia w głowie" stacji CW przy słuchaniu binauralnym sygnałów I-Q Smile
______________________________________
A teraz, żeby nie było, że całkiem nie na temat: Wink
Bardzo zgrubny pomiar fazy można wykonać, doprowadzając oba sygnały odpowiednio do kanałów L i R oraz oceniając gdzie jest zlokalizowane źródło dźwięku Wink Niestety wrażliwość naszych uszu (a przynajmniej moich...) na zmianę fazę jest taka sobie: dopiero dobre kilkanaście stopni daje zauważalny efekt Wink Kiepska rozdzielczość... Undecided Wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2010 16:57 przez 3Z6AEF.)
24-02-2010 16:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar przesunięcia fazy (filtrów polifazowych) - 3Z6AEF - 24-02-2010 16:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości