Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt balkonowej instalacji antenowej.
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #12
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej.
(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Rysiek mocno bym polemizowal - pamietaj ze instalacja odgromowa jest polaczona z glowna szyna wyrownawcza w budynku. Glowna szyna wyrownawcza zas bezposrednio ma polaczenie z przewodem ochronnym w instalacji 3/5 przewodowej. Uwazam, ze niepodlaczenie instalacji antenowej do zwodu pionowego jest proszeniem sie o wymuszenie roznicy potencjalow czyli problemy.

Nie zgodzę się z tym, że można podpinać się czymkolwiek pod zwod pionowy. Co do tego, że instalacje są spięte ze sobą już tak. Tylko ważne jest miejsce tego połączenia. A nie jest ono na 9 piętrze budynku, czy na 4 piętrze lecz w rozdielni, która jest w miejscu podpięcia budynku do instalacji zasilającej .

I teraz mamy taką oto sytuację. Ktoś np. na np. 9 piętrze podpiął się do instalacji odgromowej, bo szła koło jego balkonu - było blisko, to dlaczego nie - będzie na pewno uziemiony. Przy okazji urządzenie jest zasilone 3 przewodowo - L, N, PE - bo w gniazdku jest kołek uziemiający lub przyszło do głowy podpięcie pod instalację C.O grzewczą, bo jest jeszcze robiona na rurkach stalowych.....
Teraz z jakiegoś powodu rezystancja instalacji odgromowej bardzo wzrosła - np. na wskutek korozji jakiegoś łączenia lub upalenia po nastym wyładowaniu w nią na wysokości np. 5 piętra. Czyli instalacja odgromowa nie spełnia już swojej roli.

I tu pytanie. Którą drogą zostanie odprowadzony ładunek przy wyładowaniu atmosferycznym w tą niesprawną instalację odgromową ?

(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Przez zwod pionowy nie plyna zadne abstrakcyjne prady, typowe wyladowanie piorunowe w naszej strefie ma wartosc padu w szczycie 10-30 kA. Czas narastania 1,2 us, czas do polszczytu prady 50 us. Zeszlismy na ziemie, abstrakcja sie skonczyla.

Więc po co są potrzebne instalacje odgromowe, zabezpieczające. Przecież to tylko 10-30 kA - dla mnie są to wystarczająco abstrakcyjne wartości. Widziałem co potrafią zrobić w budynku 2 piętrowym bez instalacji odgromowej przy bezpośrednim uderzeniu....

MOSFET napisał(a):A o ten kaloryfer, to się będe kłócił, bo właśnie podłączyłem zasilacz między kołek PE gniazdka a kaloryfer. Puściłem 1A i spadku napięcia mam 0,1V. Czyli całkiem nieźle.

To natomiast jest abstrakcja - można powiedzieć....
(09-06-2017 7:42)SP2IPT napisał(a):  Rece i pletwy opadaja...

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2017 9:50 przez SQ8MVY.)
09-06-2017 9:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Projekt balkonowej instalacji antenowej. - SQ8MVY - 09-06-2017 9:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości