Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #19
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
Witam,

W tym momencie można by powiedzieć, że w tej krótkiej dyskusji został przez kolegów wybrany programator. A jest nim...... J-Link. Jak widać, mając już w swoich zasobach jakiś zestaw startowy z programatorem na pokładzie - Nucleo, Discovery, czy wspomniany LPC link2, to praktycznie bez dodatkowych kosztów mamy dostęp do J-Linka.
Co prawda taki przebrandowany J-Link ma niewielkie ograniczenia. J-Link z ST-Linka obsługuje tylko STM-y, natomiast J-Link z LPC link2 obsługuje tylko procki od NXP.

Dodatkowo pod J-Linka mamy dostęp do osobnego debuggera. Jest on przedstawiony na stronie Seggera , natomiast do pobrania jest w dziale download. Licencja mówi jasno, że do celów edukacyjnych / hobbystycznych jest w pełni darmowy.

Procki - również z tych kilku postów powoli widać, że przewagę mają STM-y

Platforma sprzętowa - Osobiście do dyspozycji mam to co na dołączonych zdjęciach. Ciekawą i całkiem niedrogą opcją jest zaprezentowana przez kolegę SP9FKP płytka Discovery F429. Nie należy również zapomnieć o......sterowniku do Tulipana, który można po swojemu oprogramować.

(29-06-2016 11:51)SQ6DGT napisał(a):  ... zaciekawił mnie post o ARM-ach z NXP, nigdy ich nie używałem. Czy kod jest faktycznie w pełni przenaszalny i to co mi działa na STM32 pójdzie na odpowiednim Cortex-M3 z NXP ?

Ale jaki kod ? Skompilowany wsad, czy przenośność jeszcze na etapie kodu źródłowego?

Z tym tak prosto nie jest, bo o ile rdzeń ARM M3, M4, M7 jest dokładnie taki sam w STM czy NXP, to już cała otoczka - czyli peryferia są całkiem inne - inaczej się je konfiguruje, rejestry konfiguracyjne leżą pod innymi adresami....

Przenośność kodu na poziomie źródłowym - te biblioteki HAL, SPL (one są od ST) miały to zapewnić, ale tylko w obrębie danego producenta. Nie mam pojęcia jak to jest rozwiązane u NXP - czy też mają takie grubaśne biblioteki - HAL-e, SPL-e.


İmage İmage

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-06-2016 12:16 przez SQ8MVY.)
29-06-2016 12:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SQ8MVY - 29-06-2016 12:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości