Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurs RADAR - Radio dla Radioreaktywacji - Już Jest!
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #2
RE: Konkurs RADAR - Radio dla Radioreaktywacji - Już Jest!
Inicjatywa opracowania taniego urządzenia dla początkujących krótkofalowców jest trafna i godna poparcia. Życzę pomysłodawcom dużego zainteresowania konkursem, powstania wielu ciekawych projektów i ostatecznie wdrożenia do produkcji dobrego, taniego urządzenia.

Z mojego doświadczenia jest kilka istotnych problemów, które należałoby ponownie rozważyć. Bez tego trudno będzie spełnić wszystkie wymagania konkursowe.

1. Moc wyjściowa 20W przy zapewnieniu dużej odporności PA na wysoki SWR.
Najpopularniejszym opracowaniem w tej kategorii jest PA na dwóch RD16 dające przy zasilaniu 13,8V około 16W ładnego sygnału SSB. Spełnienie wymogu 20W wymaga podniesienia zasilania lub pogorszenia jakości emitowanego sygnału. Rozwiązanie na tranzystorach RD16 jest również dość kosztowne w stosunku do całkowitych kosztów urządzenia. Gdyby w wymaganiach konkursowych było wymagane 10W byłaby możliwość korzystania ze wzmacniaczy na tanich tranzystorach IRF510, 520, BUK, itd. co zdecydowanie obniża koszty stopnia mocy oraz koszty ewentualnych napraw (RD16-22zł, IRF-2zł).

2. Napięcie zasilania 10,5...14V
Przy napięciu 10,5V możemy zapomnieć nawet o 10W, powinno być typowe 13,8V. Obecnie mamy masę tanich zasilaczy impulsowych od laptopów o napięciu w przedziale 16...19V i mocy kilkudziesięciu watów. To idealne, tanie zasilacze to takich konstrukcji, dlatego nie powinno być ograniczenia zasilania do 14V. Jedyne od góry ograniczenie to napięcie bezpieczne 24V. Przy wyższym napięciu zasilania łatwiej uzyskać wymagane 20W oraz można z powodzeniem stosować popularne, tanie tranzystory przełączające.

3. Podstawowe pasmo 14mhz (opcja 7mhz)
OK, łatwiej zbierać DX i dostawać kolorowe QSL-ki pracując na 20m ale moim zdanie do nauki lepsze są łączności lokalne czyli 80, 40m. Osobiście typowałbym jako podstawowe pasmo 7mhz + opcja 14mhz lub 3,5mhz. Wybór pasma ma również związek z konstrukcją PA radia, na 80, 40m dobrze będą pracowały tranzystory IRF, na 14mhz będzie już gorzej.

4. Cena brutto 500zł
To moim zdanie najbardziej kontrowersyjny wymóg tego projektu. Po odliczeniu VAT-u mamy na elementy i robociznę 400zł neto czyli około 100$. W produkcji od tej kwoty trzeba odjąć jeszcze około 20% na inne koszty (obsługa produkcji, podatki, gwarancja, dostawy, wsparcie techniczne). Dodatkowo obecnie złotówka jest bardzo słaba i trudno znaleźć prosty kit za taką cenę który choćby zbliży się do wymagań konkursowych. Przy szacowaniu ceny niezbędna jest informacja o wielkości produkcji, inne są ceny elementów dla 20 a inne dla 200 urządzeń. Jak zatem wykonać wiarygodny kosztorys do konkursu, dla pojedynczego prototypu czy partii 100 urządzeń.
Niestety cenowe kryteria oceny projektu są bardzo ostre co będzie miało negatywny wpływ na poziom techniczny i nowoczesność prezentowanych projektów. Drastyczne ciecie kosztów mocno ogranicza możliwości konstrukcyjne.

5. Konkurs jako forma opracowania urządzenia
Każdy konkurs jest formą współzawodnictwa pomiędzy jego uczestnikami i praktycznie wyklucza współpracę pomiędzy uczestnikami konkursu. Każdy uczestnik opracuje własne urządzenie na miarę swojej wiedzy i możliwości. Z pewnością będą równie opracowania grupowe jednak potencjał całego środowiska HM jest dużo większy niż dwu, trzy osobowej grupy. Moim zdaniem większe szanse na powodzenia miałby otwarty projekt na forum w którym byłaby możliwa współpraca wielu konstruktorów oraz szeroka dyskusja i wymiana poglądów przyszłych użytkowników.

6. Projekt do seryjnej, masowej produkcji w technologii SMD
Zupełnie nie rozumiem tego wymogu na tym etapie konkursu. Zapewne chodzi o mniejsze koszty montażu, tyle że zysk z tej technologi jest zauważalny przy ilościach idących w tysiące sztuk. Ostatecznie i tak producent musi dostosować dokumentację do swojej technologii. Nie rozumiem dlaczego nie ma wariantu homemade ? Taka wersja byłaby tańsza, edukacyjna, możliwa do własnoręcznego wykonania w wielu pracowniach przy różnych szkołach. Wiele placówek ma fundusze na drobne wydatki (płytki, części, cynę) ale nie może kupować gotowych urządzeń ponieważ trzeba prowadzić ich ewidencję.

Moje uwagi mogą być mocno subiektywne dlatego zachęcam do merytorycznej dyskusji nad pomysłem konkursu i formami jego realizacji.

73 Adam
09-03-2016 1:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Konkurs RADAR - Radio dla Radioreaktywacji - Już Jest! - SP5FCS - 09-03-2016 1:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości