Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja o krajowych konstrukcjach QRP
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #22
RE: Dyskusja o krajowych konstrukcjach QRP
Swego czasu obserwowałem między innymi fora naszych sąsiadów ze wschodu. Było tam wiele tematów ogólnotechnicznych, na których wrzucano różne ciekawe i mniej ciekawe pomysły. Tworzono też bardziej konkretne tematy np. konstruowania homodyny i też wrzucano różne pomysły. Obserwowałem jak np. powstawał Piligrim. Dużo wcześniej na forach zaistniały pomysły obecne w tym TRXie, czyli dobry przesównik fazowy z wypełnieniem impulsów 50% a nie tak jak powszechnie się stosuje 25%. Burzliwa dyskusja toczyła się na temat szybkich kompresorów o małych znieksztrałceniach, filtrów m.cz.
Konkretna konstrukcja TRXa ujrzała światło dzienne dopiero, gdy jeden z konstruktorów podchwycił te pomysły, zrobił radio i opracował dobrą do naśladowania dokumentację. Dopiero po ukazaniu się opisu tego TRXa powstała burzliwa dyskusja na jego temat.

Wnioski są proste. Pomimo wielu dyskusji na forach i prób wspólnej pracy najlepsze opracowania powstawały do tej pory jako autorskie. Zdarzało się jednak, że po opublikowaniu przez autora dobrej konstrukcji narysowanej ręcznie cała grupa przystępowała do wykonywania dokumentacji, aby umożliwić kolegom kopiowanie.

Bardzo trudno będzie zmienić tą sytuację, więc może lepiej się przystosować i działać podobnie.
Wielu ludzi tworzących konstrukcje tworzy je wyłącznie na swoje potrzeby i zupełnie nie zależy im na tym czy inni to chcą powielać. W związku z tym większość nie tworzy żadnej dokumentacji poza odręcznymi rysunkami.
Warto więc ze strony forum zaoferować pomoc dla tych konstruktorów dłubaczy, którzy mają dobre pomysły lub wypróbowali cudze, ale tego nie ujawnili. Ta wspólna pomoc to rysowanie schematów, projektowanie płytek, rozwiązań mechanicznych, a także wylądu. Są przezież wśród nas koledzy o uzdolnieniach plastycznych umiejący posługiwać się różnymi narzędziami.
Sam nie mając zbyt wiele czasu dzięki takiej pomocy (rysowanie schematów) mogłem pokazać moją wersję SP5WW. Gdyby takich pokazanych konstrukcji było więcej możnaby wybrać najlepsze.
Już dawno zauważyłem, że odręczne zeskanowane rysunki nie cieszą się powodzeniem - pomagajmy więc sobie wzajemnie w upublicznieniu tych konstrukcji.
Jako pakiet projektowy na dzień dzisiejszy widze KiCada.
pzdr
12-12-2010 15:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Dyskusja o krajowych konstrukcjach QRP - SP2JQR - 12-12-2010 15:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości