Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver Tulipan DDC/DUC
SP5TAA Offline
Witek
****

Liczba postów: 282
Dołączył: 24-03-2009
Post: #38
RE: Transceiver Tulipan DDC/DUC
Witam uprzejmie wszystkich.
Potrzebuję pomocy kolegów będących z tematem software za pan brat a szczególnie tych, ktorzy przeszli przez budowę Tulipana w wersji DDC/DUC.
A teraz do rzeczy, w czym problem.
Do tej pory używałem modułu HIQSDR plus Preselektor w połączeniu z PC i wszystko jest w tym układzie ok.
W międzyczasie zmontowałem kontroler wg R6DAN oraz DSP Ver.2 wg RX9CIM, oba moduły zaprogramowane właściwymi wsadami( dla wersji Tulip DDC/DUC) i wszystko wyglądało ok.
Przyszła pora na połączenie HIQSDR`a z kontrolerem R6DAN i DSP RX9CIM- wszystkie połączenia wykonane zgodnie z odpowiednimi opisami.
Teraz najważniejsze, po załączeniu zasilania, na wyświetlaczu żadnych oznak komunikacji kontrolera z DSP oraz modułem HIQSDR, ścieżki szumowej brak(-150dB)...
Natomiast kiedy zacznę obracać encoderem ,,Tune" lub korzystać z klawiatury to na ekranie, sporadycznie pojawiają się jakieś ,,dzikie" przebiegi, nie mające nic wspólnego z pasmem włączonym w danej chwili i nie pochodzące z danego pasma, tym bardziej, że antena nie jest podłączona w tym czasie do wejścia Rx.
Mówiąc o dzikich sygnałach mam na myśli to, że są to chyba jakieś wzbudzenia(?) bo ich wielkości na S-metrze dochodzą do S9 plus 55dB, a czasem, jak się uda coś usłyszeć to są to sygnały ,,Bóg wie skąd" - tylko nie z zadanego pasma...
Dziwna jest reakcja całości na pokręcanie encoderem Volume lub którym kolwiek z tych pomocniczych, otóż gdy na panoramie widać jakiekolwiek widmo sygnału i pokręcimy encoderem Volume to wszysko znika, w głośniku jest cisza a na S-metrze -150dBm...
Zachodzę w głowę gdzie może być problem, kontroller, DSP a może problem z komunikacją jednego z drugim i z modułem HIQSDR???
Gdyby DSP, to idzie przeboleć, gdyby HIQSDR też można ,,przełknąć", no ale kontroler to bolesna sprawa, hi.
Jest jeszcze jeden moment w temacie, otóż jeśli podłączę HIQSDRa pod PC za pośrednictwem LAN w tym czasie gdy jest on(HIQSDR) spięty z kontrolerem i DSP, to komputer przejmuje kontrolę nad HIQSDR, ale nie całkowicie bo wtedy na wyświetlaczu TulipanaDDC pojawia się właściwy wykres panoramy i wodospad z wycinkiem pasma zadanego przez program obsługujący HIQSDRa( u mnie Quisk lub PwrSDR) a widzianego na ekranie PC.
Spróbuję nagrać jakieś video, które mogło by przybliżyć to o czym mówię.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.

Witek, SP5TAA.
27-10-2017 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver Tulipan DDC/DUC - SP3OSJ - 03-02-2016, 22:17
RE: Transceiver Tulipan DDC/DUC - SP5TAA - 27-10-2017 21:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości