Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 2.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #12
RE: RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520
(05-12-2015 12:05)SP3F napisał(a):  Ja budowałem sp5ww. Do "obsługi" cewek mam gdo. Nawijasz, łączysz równolegle z kondensatorem i odczytujesz.
Każda cewka to sprawa indywidualna. Na jej indukcyjność i dobroć wpływa m.in odległość od innych części metalowych.
Jeśli dasz dwucewkowy filtr pasmowy a blisko niego dasz cewkę oscylatora to narobisz sobie niezłej kaszany. Jeśli dasz ekrany za blisko zwojów (mniej niż 1d) to pogorszysz dobroc cewki.
Powtarzam: - przyrządy, przyrządy (mierniki) jeszcze raz przyrządy-mierniki.

I ostatnia zasada:
gdy byłem młodym łobuzem, Skaldowie wylansowali przebój, którego motto brzmi:
"nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
Tak samo z zabawą w konstrukcje amatorskie. Nie o to chodzi by coś zrobić i spocząć na laurach słuchając stacxji na nowo-postrojenym dziele.
Chodzi o to, aby nabywać doświadczenia i przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych rzeczy.
Stąd moja rada, którą już Ci serwowałem: "odkrywaj piękno konstrukcji amatorskich otoczony miernikami".
Nie jest potrzebne to, o co pytasz: ile dać zwojów (zwoi?) na jakimś karkasie. Zmienisz lokalizację zewki i problem się ponawia.
Parametry cewki zależą np. od jej średnicy, stosunku długości nawinięcia do średnicy, rodzaju materiału ferrytowego.. Jeśli nie masz karkasu o średnicy 7 mm, ale masz 10 - to albo to nowe parametry przeliczysz (czego rzekomo nie trawisz, w co nie wierzę, bo kasę chyba potrafisz liczyć), albo nawiniesz parę zwoi, podłączysz kondensator i zbadasz gdo (gdm - niech mnie ktoś skoryguje, która forma poprawna).
Nie pytaj, ile nawinąć zwojów - pytaj, skąd wziąć i jak sie posługiwać gdo.

OK. Masz wielką rację. Wezmę sobie to do serca, ale prosiłbym o to jak "wojowaliście" z tym odbiornikiem.

Pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2015 12:18 przez SQ8NZD.)
05-12-2015 12:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520 - SQ8NZD - 05-12-2015 12:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości