Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 2.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #11
RE: RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520
Ja budowałem sp5ww. Do "obsługi" cewek mam gdo. Nawijasz, łączysz równolegle z kondensatorem i odczytujesz.
Każda cewka to sprawa indywidualna. Na jej indukcyjność i dobroć wpływa m.in odległość od innych części metalowych.
Jeśli dasz dwucewkowy filtr pasmowy a blisko niego dasz cewkę oscylatora to narobisz sobie niezłej kaszany. Jeśli dasz ekrany za blisko zwojów (mniej niż 1d) to pogorszysz dobroc cewki.
Powtarzam: - przyrządy, przyrządy (mierniki) jeszcze raz przyrządy-mierniki.

I ostatnia zasada:
gdy byłem młodym łobuzem, Skaldowie wylansowali przebój, którego motto brzmi:
"nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
Tak samo z zabawą w konstrukcje amatorskie. Nie o to chodzi by coś zrobić i spocząć na laurach słuchając stacxji na nowo-postrojenym dziele.
Chodzi o to, aby nabywać doświadczenia i przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych rzeczy.
Stąd moja rada, którą już Ci serwowałem: "odkrywaj piękno konstrukcji amatorskich otoczony miernikami".
Nie jest potrzebne to, o co pytasz: ile dać zwojów (zwoi?) na jakimś karkasie. Zmienisz lokalizację cewki i problem się ponawia.
Przecież nie będziesz przez najbliższe dwie dekady pytać, ile dać zwojów. Bo to akurat nie podlega poradom. To jest wybitnie indywidualna sprawa. Ty masz znać jedynie indukcyjność cewki.
Parametry cewki zależą np. od jej średnicy, stosunku długości nawinięcia do średnicy, rodzaju materiału ferrytowego.. Jeśli nie masz karkasu o średnicy 7 mm, ale masz 10 - to albo to nowe parametry przeliczysz (czego rzekomo nie trawisz, w co nie wierzę, bo kasę chyba potrafisz liczyć), albo nawiniesz parę zwoi, podłączysz kondensator i zbadasz gdo (gdm - niech mnie ktoś skoryguje, która forma poprawna).
Nie pytaj, ile nawinąć zwojów - pytaj, skąd wziąć i jak sie posługiwać gdo.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-12-2015 12:14 przez SP3F.)
05-12-2015 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520 - SP3F - 05-12-2015 12:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości