Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gniazda antenowe w urzadzeniach HM
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #3
RE: Gniazda antenowe w urzadzeniach HM
Nie naley wydziwiać, tylko dostosować się do standardów stosowanych na całym świecie.
Wyobraź sobie że chcesz pokazać jak chodzi Twoje made in home radio. Idziesz do kolegi, który ma fabryczne radio i odpowiednią antenę (wtyk też) i ... nic nie pasuje.


Na KF i 50MHz - UC1
Na 145MHz - przeważnie UC1 ale spotyka się BNC ( w ręczniakach - większość) a zdarza się też rzadziej N.
Na 430MHz różnica w dopasowaniu jest już zauważalna i tu polecam wyłącznie N, ale w wielu urządzeniach widziałem też UC1( o zgrozo!!!)

W wielu małych urządzeniach stosuje się także złącza SMA, SMB, SMC i ich klony.
Ja kiedyś w pewnym urządzeniu UKF zastosowałem nawet złącze F - nie przewidywałem częstego wyjmowania wtyku.
Zastosowanie odpowiedniego standardu wiąże się więc także ze stopniem miniaturyzacji oraz maksymalną mocą, którą ma przenieść złącze w.cz. Jeśli długość zastosowanego złącza jest mniejsza od 3-5% długości fali to jego wpływ na dopasowanie można pominąć. Istnieje również możliwość kompensacji takiego złącza elementami biernymi - take rozwiązania widziałem w przyrządach pomiarowych.

W przypadku doboru pod względem mocy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wtyki i gniazda bardzo się różnią w zależności od producenta. Trzeba korzystać z danych katalogowych. W dobie internetu to żaden problem.

Henryk SP2JQR

pzdr
15-07-2010 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Gniazda antenowe w urzadzeniach HM - SP2JQR - 15-07-2010 22:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości