Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 3.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP5WW - Jerzego Węglewskiego
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #46
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
"Witaj Henryku,

przepraszam, ze zawracam głowę, ale jeden z Kolegów
zadał mi pytanie o rolę diód D6..D8 na Twoim schemacie SP5WW i nie za bardzo umiem udzielić mu odpowiedzi.
W pierwszej chwili wyglądało mi to na element polaryzacji, ale te diody wydają się być włączone zaporowo... Jakie więc jest ich zadanie w tym układzie?

Pozdrawiam
Waldek"

W związku z powyższym pytaniem winienem jestem trochę wyjaśnień. Brakuje schematu komutacji całego układu. Napięcie zasilania tych stopni odbiornika jest komutowane. Na początku tych diód nie było, ale szybko się okazało, że przy przechodzeniu z odbioru na nadawanie kondensator C25 nie zdążył się rozładowywać i powodowało to chwilowe stany nieustalone i krótkie wzbudzenie całego układu (klik u korespondenta). Układ komutacji jest tak zbudowany, że po przejściu na odbiór zwiera linię zasilania do masy. Czas rozładowania kondensatora C25 był zbyt długi. Diody po zwarciu linii zasilania do masy powodują natychmiastowy (prawie) spadek napięcia do wartości progowej, która wyklucza wzbudzenia. Kondensator C25 musi być dość duży, aby dobrze odfiltrować napięcie i nie dopuścić do wzbudzeń m.cz. w czasie odbioru, szczególnie na rozładowanym zbyt mocno akumulatorze. Maleją też zniekształcenia podczas normalnego odbioru. Płytkę tak projektowałem, aby pracowała całkowicie poprawnie od napięcia 9V. Wtedy jedynym ograniczeniem w TRXie są przekaźniki na 12V (nie wszystkie łapią przy 9V. Tak pomyślane urządzenie przy typowym napięciu rozładowanego AKU rzędu 10,5V umożliwia normalne łączności bez żadnych zniekształceń tylko z nieco mniejszą mocą.
Dziś prawdopodobnie zrobiłbym to inaczej - nie komutowałbym linii zasilania odbiornika, tylko dałbym klucz tranzystorowy blokujący sygnały. Takie rozwiązanie daje nieco większy pobór prądu przy nadawaniu, ale i tak jest to chyba zbyt mała różnica, żeby nią się przejmować.
Henryk SP2JQR
27-08-2010 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - opornik - 17-06-2010, 13:06
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - SP2JQR - 27-08-2010 20:01
Transceiver lampowy SP5WW - SP9RTN - 03-03-2010, 22:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości