Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena "na szybko".
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Antena "na szybko".
(03-12-2014 12:09)SQ5KVS napisał(a):  To zbyt ogólne pytanie. Najbardziej zależy od warunków które masz (blok czy domek jednorodzinny). Ja pierwszą łączność zrobiłem na 80m z kabla RG58 rozciągniętego od okna (parter), zarzuconego jakieś 33m dalej na drzewo na wysokości może 12m, reszta zwisała tam do dołu. I dodam że mimo 5W nie były to łączności zupełnie lokalne (np ładne 1001km, do DF0MG hi).

Dom jednorodzinny. Testy odbiornika robiłem na KDWZO w postaci kilkunastu metrów miedzianej linki w izolacji. Odbiór był na tym naprawdę słaby, bo kabel biegł wzdłuż ściany domu, wyginając się w kształt litery "L". Końcówka była owinięta wokół belki znajdującej się na sąsiednim budynku gospodarczym, tak więc przy wilgotnej i deszczowej pogodzie izolacja mogła nie być idealna. W dodatki po jakimś czasie owinęło się wokół tego jakieś pnącze - obecnie "instalacja" przeznaczona jest do demontażu. Nadawać na tym ani myślę. Wink
Szukam jakiegoś lepszego rozwiązania...


2) Może lepiej najprostrzy miernik typu VK5JST? (jeśli ma być tanio).

A na ile mogę szacować koszt jego złożenia?


Cytat:PS: drugim moim zaskoczeniem była łączność Warszawa - mazury, na 80m przeprowadzona o 10-rano w lipcu, z balkonu bloku, przy pomocy 2m rurki pcv od klimatyzatora z nawiniętym tyleilesięda kablem + taka skrzynka j.w. Smile
Powiada się że jak ma być łączność to i z widelca da radę, hi

A właśnie - jak tak właściwie wygląda sprawa z łącznościami lokalnymi na 80m w ciągu dnia na QRP? Jakiego zasięgu mogę się spodziewać? Istnieje szansa, że dowołam się do kogoś ze znajomych kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów dalej?
03-12-2014 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Antena "na szybko". - SQ9RZI - 03-12-2014, 10:22
RE: Antena "na szybko". - SQ5KVS - 03-12-2014, 12:09
RE: Antena "na szybko". - SQ9RZI - 03-12-2014 12:58
RE: Antena "na szybko". - SQ5KVS - 03-12-2014, 13:36
RE: Antena "na szybko". - SP3SUZ - 23-12-2014, 18:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości