Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TouchTRX - sterownik radia HUSAR
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #33
RE: TouchTRX - sterownik radia HUSAR
(17-03-2015 21:46)SP3IQ napisał(a):  Adamie,
Nie rozumiem dlaczego nie można zastosować, takiego rozwiązania w którym częstotliwość nadawania mogłaby pochodzić od torów Rx1 lub Rx2 ?

Bogdanie, nigdzie nie napisałem że nie można, napisałem tylko że moj wariant jest prostszy do oprogramowania na tym sterowniku.

Dlaczego proponuję aby zawsze nadawać na częstotliwości RX1:
1/ Pierwsze VFO1 jest wspólne dla RX1 i nadajnika. W mojej koncepcji podczas przechodzenia na nadawanie nie zmieniam nastawy VFO1. Jeśli będę chciał nadawać wg. nastawy RX2 muszę zmienić nastawę VFO2 co pochłania czas procesora, generuje dodatkowe zakłócenia po I2C i wydłuży czas przejścia N/O.
Po co to robić skoro mogę nadawać na częstotliwości RX1;

2/ Opcja nadawania na częstotliwości RX2 komplikuje również sterowanie kiedy słuchamy na RX2 na innym paśmie niż RX1 np. podczas zawodów sprawdzamy otwarcie na innych pasmach. Co wtedy, nadawać na paśmie RX2 czy zablokować nadawanie ?

Tu zgodzę się koncepcją Piotra SP9FKP, że wykonanie w radiu autonomicznych torów radiowych (dwa odbiorcze+nadawczy) rozwiązuje całkowicie ten problem. Niestety taki wariant wymaga posiadania 3 niezależnych VFO ustawianych indywidualnie według życzenia operatora.

Arek, jak najbardziej masz rację co do konieczności zapewnienia wyboru sposobu odsłuchu na dwóch odbiornikach. Z racji tego że koncepcja radia się ciągle zmienia i trudno jednoznacznie zdefiniować ostateczne potrzeby odnoście sygnałów sterujących zrezygnowałem z rejestrów szeregowych. Do sterowania całym radiem chcę wykorzystać 8-bitowe porty sterowane poprzez magistralę I2C. To pozwoli na proste dodawanie kolejnych portów w miarę pojawiania się nowych potrzeb np. sterowanie elementami komutacji anten, torów m.cz., itd.

Moim zdaniem główny ciężar dyskusji należy obecnie skoncentrować się na sposobie rozwiązania zasadniczego toru radiowego do HUSARA.

73 Adam
18-03-2015 0:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TouchTRX - sterownik radia HUSAR - SP5FCS - 18-03-2015 0:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości