Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TouchTRX - sterownik radia HUSAR
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #24
RE: TouchTRX - sterownik radia HUSAR
Wydaje mnie się, że wyświetlanie trzech częstotliwości jest zbędne, wystarczą dwa pola wskazania częstotliwości: odbiornika nr 1 i odbiornika nr 2. Następną kwestią jest to, aby było wyraźne zaznaczenie, wg którego pola (1 lub 2) TRX będziemy nadawać. Jeśli można będzie zaznaczać wg pola nr 1 lub pola nr 2, to na którym odbiorniku słuchamy stację DX lub PileUp, określi sam operator. Chodzi mnie o to, aby nie było to sztywno określone jak w założeniach:

(15-03-2015 17:34)SP5FCS napisał(a):  ..
W sterowniku przyjąłem taką zasadę, że częstotliwość nadawania radia jest zawsze w górnej linii wyświetlacza i jest powiązana z pierwszym odbiornikiem.
..

W innych uwagach pozwoliłem sobie na wypunktowanie spraw (od 1 do 4):
(15-03-2015 17:34)SP5FCS napisał(a):  Inne uwagi:
(1)- postaram się dorobić możliwość zamiany częstotliwości pomiędzy RX1/RX2 tak aby była możliwość szybkiego nadawania na obu częstotliwościach;
(2)- środkowe pole częstotliwości to zobrazowanie pamięci, które przydają się podczas przeszukiwania pasma na drugim odbiorniku;
(3)- mogę przerobić częstotliwości RX1/RX2 na tą samą wielkość cyfr;
(4)- sposób działania funkcji RIT, XIT przy dwóch odbiornikach sprzętowych nie ma większego znaczenia.

Ad 1. Wg tej mojej koncepcji wystarczy funkcja zamiany częstotliwości odbiorników między sobą: częstotliwość RX1 przyjmuje od aktualnej RX2, natomiast RX2 przyjmuje od aktualnej RX1. Bardzie celowe byłoby, aby zachować zaznaczenie wg którego RX nadajemy (Rx1 lu RX2). W TRX klasy "Two Independent Receiver Circuits" jest taka możliwość, często z niej się korzysta aby delikatnie ostrzec kolegę marudera, który uporczywie nadaje na QRG stacji DX.
Ad 2. Jak już opisałem powyżej, wydaje mnie się, że to pole jest raczej zbędne. Ale jeśli miałoby pozostać, to proponuję wyświetlać mniejsza czcionką niż zarezerwowaną na RX1 i RX2.
Ad 3. Byłbym bardzo za tym postulatem.
Ad 4. Wydaje mnie się, że funkcja RIT i XIT będzie jednak potrzebna, ale tylko w RX1 (odbiorniku głównym). W sumie, to najbardziej potrzebna jest funkcja RIT. Jeśli po naszym CQ, ktoś nas zawoła niedokładnie na naszym QRG, to natychmiastowe włączenie RIT będzie niezbędne, aby cokolwiek odebrać bez zmiany QRG naszego wywołania ogólnego CQ. Jednak wydaje mnie się, że wyświetlenie pełnej częstotliwości wg RIT czy XIT jest niecelowe, wystarczy wyświetlić różnicę do ustawienia głównego RX1, np +2.10 KHz lub -0.150 Hz. Wystarczy dokładność 100 Hz. Opisałem tutaj przypadek, że wołamy CQ wg RX1 i odbieramy też wg RX1. Oczywiście, funkcję RIT mógłby przejąć RX2, ale w czasie tego QSO można ten RX2 wykorzystać do nasłuchiwania częstotliwości wyprawy DX.

73! Bogdan, SP3IQ.
15-03-2015 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TouchTRX - sterownik radia HUSAR - SP3IQ - 15-03-2015 23:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości