Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generator na układzie SI570 ciąg dalszy
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #6
RE: Generator na układzie SI570 ciąg dalszy
Załączam obiecane oprogramowanie:

Generator Si570 v.1.5

Ustawienia bitów FUSE procesora są następujące:

İmage

Udało mi się w tej werji wstawić już modyfikację adresu układu Si570, która dostępna jest w procedurze SETUP.
'Świeżo' zaprogramowany procesor wymaga wstępnych ustawień. W tym celu należy włączyć zasilanie przyciskając wcześniej jeden z prawych klawiszy (klawisze kroku strojenia). W wyniku tego do systemu zostają wgrane następujące zmienne:
- częstotliwość wzorca Si570: 114.0MHz
- pośrednia: 0MHz
- ilość pasm: 5 (3.5, 7.0, 14.0, 21.0 i 28.0)
- podzielnik: 1
- opóźnienie cw: ok. 800ms
- adres Si570: 170 (decymalnie)
- poziomy S: S1-100mV, S2-200mV, ...., S9-900mV, S+-1000mV, S^-110mV
- poziom odniesienia mocy nadawania: 1W przy 1V.
Wszystkie te zmienne można następnie zmieniać w procedurze SETUP. Wejście do niej możliwe jest tuż po włączeniu zasilania i naciśnięciu skrajnego lewego klawisza. Po wejściu do SETUP zmiany pomiędzy pozycjami odbywają się za pomocą obu lewych klawiszy a zmiana danego parametru odbywa się za pomocą impulsatora. Uwaga: dla ustawienia skali S należy zrobić to dla każdej z 11 wartości i z tego powodu zalecam zmianę parametru menu za pomocą skrajnego lewego klawisza, w ten sposób ustawienie S będzie ostatnią ze zmienianych wartości. Zapamiętanie ustawień wykonuje się za pomocą środkowego klawisza. Wchodząc do SETUP nie ma konieczności ustawiania wszystkich parametrów o ile mają właściwą wartość Wystarczy więc za pomocą skrajnego lewego klawisza wybrać interesujący parametr, zmienić jego wartość za pomocą impulsatora a następnie zatwierdzić istniejące i nowe ustawienia środkowym klawiszem.
Uwaga: nieodzowne jest ustawienie częstotliwości wzorca Si570 oznakowanej w układzie jako Fx. Częstotliwość ta jest nieco większa niż 114MHz i powinna być ustawiona mniej więcej po 3-5 minutach od włączenia układu, po jego termicznym ustabilizowaniu. Ustawienie tej częstotliwości polega na takiej jej zmianie za pomocą impulsatora i odpowiednio dobranego kroku (zalecane kroki to 1Khz oraz 100Hz) aby na wyjściu generatora (przed dzielnikiem) częstotliwość wynosiła 10MHz.
Adres układu Si570 można przetestować za pomocą prostego programu:

Generator Si570 - dekoder adresu układu Si570

Zalecam przed wgraniem programu głównego testowanie adresu układu Si. Wykrycie przez program adresu oznacza prawidłową współpracę procesora z układem Si i oznacza, że główny program również zadziała. Na koniec krótka charakterystyka klawiatury licząc od lewej (klawisz 1) do prawej (klawisz 5)

1 - wejście w tryb SETUP, zmiana pozycji SETUP w górę
w czasie normalnej pracy zmiana trybów w cyklu: CWm, CWk, USB, LSB co ma odzwierciedlenie w liniach PD5 (pin 12) i PD6 (pin11), które przyjmują odpowiednio wartości: 11, 10, 01 i 00
2 - w trybie SETUP zmiana pozycji SETUP w dół
w czasie normalnej pracy włączenie/wyłączenie RIT
3 - w trybie SETUP zapamiętanie ustawień i wyjście z SETUP
w czasie normalnej pracy zmiana pasma (tylko wyświetlenie potencjalnej częstotliwości zmiany ) - zmiana możliwa w połączeniu z klawiszami 4 i 5 kiedy w górnej linii wyświetlacza pojawia się wskaźnik pama (częstotliwości) F0-F9
4 - zmiana skoku przestrajania w kierunku malejącym,
jeśli poprzednio wybrano jedną z częstotliwości F1-F9 za pomocą klawisza 3 to klawisz zapisuje wartość F1-F9 do pamięci
5 - zmiana skoku przestrajania w górę
jeśli poprzednio wybrano jedną z częstotliwości F1-F9 za pomocą klawisza 3 to klawisz wpisuje przywołaną częstotliwość F1-F9 jako aktualną.
L.J.


Na wyjściu układu CD4514 pojawia się logiczna jedynka - przy zasilaniu z 5V o wartości ok. 5V. Można tym sygnałem sterować dowolne urządzenie reagujące na ten typ sterowania, również wzmacniacze buforujące.
Omawiając rolę klawiatury zapomniałem dodać, że zmiana prędkości pracy klucza odbywa się podczas jego pracy (należy nacisnąć dźwignię w kierunku kropki lub kreski) za pomocą prawych klawiszy. Klawisz 4 zmniejsza prędkość pracy a klawisz 5 zwiększa tą prędkość. Ostatnio ustawiona prędkość pracy zostaje zapamiętana i odtworzona po restarcie generatora.
Sygnalizacja siły sygnału znajduje się na 3 skrajnych prawych polach górnego wiersza wyświetlacza. Idąc od lewej do prawej: pole lewe to ikona pokazująca siłę sygnału przez mniejsze lub większe zaczernienie pola, prawe pola mogą przyjmować wartości od S1 do S9 oraz S+ i S^ w zależności od wartości napięcia zmierzonego na wejściu i po nałożeniu tej wartości na zdefiniowaną w SETUP skalę wartości S. Syganlizacja S+ może odpowiadać np. sile S9+10dB a S^ siłę sygnału przekraczająca S9+10dB.
Podczas nadawania, na opisanych polach, pojawia się wartość mocy wyjściowej względem zdefiniowanego w SETUP poziomu odniesienia dla napięcia 1V. Zakłada się przy tym, że zależność jest kwdratowa co oznacza, że jeśli zdefiniowano, że napięciu 1V odpowiada 1W to pomiar 0.5V wskaże moc 0.25W a pomiar 3V wskaże moc 9W.
Jeśli mierzy się siłę sygnału podczas odbioru to napięcie pomiarowe mocy nadajnika powinno mieć wartość zero i odwrotnie, jeśli mierzona jest moc nadajnika to napięcie ze wzmacniacza arw odbiornika powinno mieć wartość 0 co wynika z faktu, że do dyspozycji jest tylko jeden port A/D i wartości różne od zera na obu wejściach wzajemnie się zakłócają (dokładniej, miernik pokazuje większą z obecnych wartości).
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2014 20:26 przez SP6FRE.)
10-02-2014 20:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Generator na układzie SI570 ciąg dalszy - SP6FRE - 10-02-2014 20:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości