Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poszukuję nadajnika AM/SSB na fale średnie i długie
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #5
RE: Poszukuję nadajnika AM/SSB na fale średnie i długie
Masz może rezonator kwarcowy na częstotliwość na której chcesz nadawać ?
Jeśli tak to narysuję Tobie układ jaki stosowałem kiedyś na pasmo CB z kwarcem 27,145MHz. Na niższych częstotliwościach też powinien działać. Układ był na dwóch tranzystorach, oczywiście moc nieduża, ale domyślam się, że nie potrzebna jest duża.
Nie osiągniesz na tym układzie dużego poziomu modulacji ale powinno udać się uzyskać ok. 50% głębokości modulacji.

EDIT: Ach ja gupi... za szybko czytałem i pominąłem fakt że to ma być przestrajany sprzęt. Ale na to też znam choć połowiczną odpowiedź, a mianowicie:
to się robi najłatwiej (moim zdaniem ) tak ...
1. robisz sobie generatorek przestrajany jaki chcesz
2. dajesz w zasadzie "obojętnie jaki" stopień wzmacniający sprzężony z generatorkiem w miarę małą pojemnością (aby nie wpływać za bardzo na poprzedni stopień generatorka i ...
3. "modulujesz" mu napięcie zasilania - czyli np. dodatkowy tranzystor, który wpięty jest między emiter wspomnianego wcześniej stopnia wzmacniającego oraz masę układu.

Myślę, że może działać.
Jak narysuje schemat zgrubny to może nie rozwiążę do końca Twojego problemu ale to powinno Cię chociaż naprowadzić w odpowiednim kierunku.

Edit 2: Zgadzam się z SP5TAA w kwestii tej że nie lubimy zakłóceń i że prawdziwy radiowiec najpierw dużo słucha a potem nadaje ... i to z głową. Mam nadzieję że wykorzystasz to zgodnie z dobrymi zasadami. Ja myślę, że to nie będzie urządzenie mające przesłać twój głos lub muzykę do kolegi z osiedla obok. Robiłem podobne urządzenia ale posiadające śmieszne moce gdyż zdawałem sobie sprawę że nadawanie niedozwoloną mocą może się źle dla mnie skończyć. W tamtych czasach obowiązywał przepis że urządzenia eksperymentalne do mocy coś koło 100mW, dobrze nie pamiętam ale na pewno nie było to więcej niż 100mW, są dopuszczone do istnienia. A musoisz wiedzieć że 100mW też potrafi nabruździć i napsuć krwi ludziom. Ja tak się uczyłem "radiówki". Słuchałem na tym co mam w domu czy udało mi się zrobić nadajnik (jeden z pierwszych jak nie pierwszy), a co za tym idzie zrozumieć tę materię. Pozdro ... i pamiętaj młody Luku Skywalkerze, wystrzegaj się ciemnej strony mocy ! Pozostań po naszej stronie

Na schemacie dolny tranzystor zapomniał dorysować sobie rezystora od bramki do plusa zasilania - oczywiście jest potrzebny.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-10-2013 23:54 przez SP4EJT.)
13-10-2013 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Poszukuję nadajnika AM/SSB na fale średnie i długie - SP4EJT - 13-10-2013 23:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości