Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wskaźniki segmentowe na LED
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #4
RE: Wskaźniki segmentowe na LED
Jakiś czas temu również intensywnie przerabiałem temat wskaźników segmentowych do TRX-a QRP. Mimo sporej ilości projektów i gotowych rozwiązań zawsze im czegoś brakowało. Postanowiłem zbudować uniwersalny wskaźnik segmentowy na diodach LED sterowany mikroprocesorem. Cena mikroprocesora jest porównywalna z kosztem zakupu specjalizowanego układu do sterowania linijką LED a możliwości wielokrotnie większe.

Założenia projektowe:
- linijka 12*LED (2*zielona, 8*żółta,2*czerwona);
- mikroprocesor ATmega8-DIL28 pracujący w wew.generatora RC;
- pomiar napięcia S-metra (0...5)V, S0...S9, S9+10, S9+20
- pomiar mocy nadawania (0...5)V;
- linia wejściowa do kontroli PTT (dla RX-zobrazowanie S-metra, dla TX-moc).

Zaletą zastosowania procesora jest możliwość przeskalowania napięcia pomiarowego na odpowiednią wielkość pomiarową (skala S-metra, moc). Poziomy wejściowe muszą być doprowadzone do zakresu pomiaru przetwornika ADC procesora (max. 5V). Zastosowanie procesora w podstawce pozwala na łatwą wymianę i zmianę funkcji wskaźnika np pomiar napięcia, prądu itd.
Wykonałem prosty prototyp na którym uruchamiam soft. Pierwszy problem to sposób zobrazowania pomiaru, w postaci ciągłej linijki czy pojedynczej diody. W przypadku S-metra czy mocy linijka wydaje się bardziej obrazowa ale przy pomiarze SWR czy napięcia zasilania skłaniam się do wyświetlania wyniku w postaci pojedynczej diody.
Zapraszam do dyskusji i wspólnego modyfikowania projektu. Będę wdzięczny za każdy głos w dyskusji. Jeśli będzie zainteresowanie zamieszczę schemat, płytkę oraz HEX dla procka.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
09-04-2010 23:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Taurus-S-meter na LM3914 - SP9OYA - 21-07-2009, 21:58
RE: Wskaźniki segmentowe na LED - SP5FCS - 09-04-2010 23:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości