Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #27
RE: [Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek
Przepraszam za dłuższą niepiśmienność - wyjazdy służbowe i choroba.
Moim zdaniem przyczyną niestabilności PA w Jędrku jest - jak pisalem - duże wzmocnienie układu NE592 plus źle zaprojektowana płytka. Wzmocnienie musi być duże, bo po filtrach pasmowych wychodzi kilkadziesiąt mV, a na bramki BD137 - ok 1V. Udało mi się uruchomić nadajnik BEZ WZBUDZENIA ale z bardzo mikrą mocą, ok. 0.1W - zrobiłem to sprzęgając NE592 z tranzystorami przy użyciu transformatora (na FT37-43). O tym że całość jest podatna na niestabilności można wyczytać "między wierszami"w samej instrukcji uruchamiania PA w Jędrku - jest tam napisane że w razie małej mocy lub wzbudzeń należy zmienić kierunek uzwojenia cewki L5'. Toż to wzmacniacz symetryczny, więc teoretycznie nie powinno to robić róznicy Smile
Jerzy SQ5RFC, bardzo możliwe że Ci zadziała - prawdopodobnie układ zrobiony "na szybko", na laminacie, będzie działał bez wzbudzeń Smile Pisał już o tym Henryk SP2JQR. W samym wzmacniaczu PUSH-PULL nie ma nic odkrywczego, inne konstrukcje (też na BD) u mnie na laminacie działały bezproblemowo (nawet bez elementów odsprzęgających).
Pozdrawiam
15-02-2013 12:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: [Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek - SQ5KVS - 15-02-2013 12:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości