Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #15
RE: [Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek
Witam.
Miało być tak pięknie... W sobote próbowałem popracować nad nadajnikiem. Najpierw chcialem sprawdzić skąd się brało owe kilkaset mV na wyjściu PA, kiedy nie było modulacji - podejrzewalem problem z modulatorem.. Niestety, po wyłączenu BFO, VFO, owe kilkaset mV dalej było - tak więc, po dołożenu elementów ujemnego sprzężenia między bazą a kolektorem tranzystorów w PA, wzbudzanie nie ustało, a jedynie znacznie osłabło. Zasilanie U3 dałem przez dławik 47uH, zwarte kondensatorem 100n między pinami zasilającymi U3. Zasilanie Tr dodatkowo zwarłem kondensatorem 1n, w dwóch miejscach. Doszedłem, w akcie desperacji, do zwarcia wejścia (nogi 1 i 8) układu U3 - PA dalej się wzbudzał. Tak więc, prawdopodobnie, układ wzbudza się przez samo sprzężenie kolektor-baza-wnętrze U3. Może dla niektórych tranzystorów o innym wzmocnieniu to nie zajdzie. Częstotliwość wzbudzenia to około 5MHz - czyli krawędź filtru dolnoprzepustowego na wyjściu PA.
Sprawdzę jeszcze jeden - dwa pomysły i się podzielę czy coś to dało - jeśłi nie, zrobię PA po swojemu.
Pozdrawiam
04-02-2013 13:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: [Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek - SQ5KVS - 04-02-2013 13:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości