Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KiCad - wspomaganie projektowania
SP6UXM Offline
Marian

Liczba postów: 1
Dołączył: 01-08-2011
Post: #26
Tongue RE: KiCad - wspomaganie projektowania
Witam kolegów serdecznie!
Od kliku lat używam zawodowo we własnej firmie KiCad-a i sobie chwalę. Wcześniej używałem ORCAD-a i Protel-a (też zawodowo w firmie w której pracowałem - a zaczynałem od czasów DOS i pamiętam toporność pierwszych wersji wspomnianych pakietów). Wymienione "duże" pakiety to moim zdaniem rozwiązanie dla bogatych firm lub wymagających bardzo szczególnych właściwości, a KiCAD jest wspaniałym rozwiązaniem dla amatorów i małych firm, których nie stać na zakup drogich "dużych" pakietów lub są im po prostu niepotrzebne.

KiCAD to nie tylko komputerowa kartka papieru milimetrowego (milsowego) ale to cały pakiet oprogramowania do projektowania od schematu poprzez projekt PCB aż do wizualizacji 3D, która jaka by nie była to jednak bardzo przydatna dla tych którzy nie mają zbyt wytrenowanej wyobraźni przestrzennej). Jest też możliwość oddziaływanie wstecznego PCB na schemat. Oczywiście całość uzupełniona o możliwość samodzielnej edycji elementów bibliotecznych (trochę bardziej skomplikowana w przypadku modeli 3D ale możliwa).

No i oczywiście te możliwości rozwoju - a rozwój jest ciągły i nawet można się wpisać z własnymi pomysłami z dużymi szansami powodzenia na "ToDo list" - można wykorzystywać też wersje tzw. "nocne" - świeżo skompilowane i jeszcze nietestowane (może nasz pomysł jest już wdrażany?).
Do tego kiedy znajdę jakiś błąd lub tylko mi się tak wydaje to zawsze mogę skorzystać z porady samych autorów (tutaj autora i grupy wspomagającej) a w razie draki mogę liczyć na szybką aktualizację. No a jeśli sprawa jest bardzo gardłowa to jeśli potrafię zawsze mogę pogrzebać w kodzie i spróbować skompilować na nowo osobiście. Przydałoby się takie wsparcie przy innych pakietach...

Moje małe projekty tj dwie warstwy i format max A4 z powodzeniem realizuję KiCAD-em. W tym wypadku i tak "routing" zazwyczaj robię ręcznie bo same ustalenie zasad (przynajmniej mi) zajmuje tyle czasu ile ręczne ułożenie ścieżek. Biblioteki (przebogate i ciągle rozwijane w pakiecie) i tak zawsze opracowuję sam więc wystarczy dobre narzędzie do ich tworzenia, a takie moim zdaniem są w KiCAD-zie.

Pliki GERBER i wiercenia robi bez błędów, łatwo generuje postscript i pdf-y, BOM-y też mogą być, ciekawą funkcją jest CVPCB czyli powiązanie elementów schematowych z obudowami.

I tylko dwie rzeczy mnie irytują:
- nazywanie elementów bibliotecznych PCB "modułami" nawet w polskim tłumaczeniu (rozumiem fenomen oryginału francuskiego - oni zawsze po swojemu i inaczej niż cały świat tak jak choćby dni tygodnia czy miesiące) - dlatego kiedy mam czas sam edytuję pliki tłumaczeń i poprawiam po swojemu - fajnie gdyby taka możliwość była w innych "dużych" pakietach Smile)
- nieszczęsne kółko myszki i sposób zaznaczania - ale tutaj akurat rozumiem przynajmniej dlaczego (efekt wykorzystania takich a nie innych bibliotek dostępnych na bezpłatnej licencji)

Mogę korzystać z KiCAD-a na różnych systemach operacyjnych co nie jest dla niektórych bez znaczenia oczywiście ciągle na tym samym projekcie.

Wreszcie mogę zainstalować (lub tylko skopiować lub nawet przenieść na pendriwie Smile) ) bez żadnych ceregieli mój ulubiony pakiet na tyle komputerów ile mi potrzeba (w moim przypadku 4szt - nie chcę wiedzieć ile by mnie to kosztowało w przypadku aplikacji płatnych...

Oczywiście zawsze zdarzają się wpadki, jakieś błędy i niedociągnięcia, jak każdemu - ale szybkość reakcji jest porażająca.

Niewątpliwe jest też kategoria oprogramowania które firmowane przez wielkich rozpowszechniane jest do czasu za darmo, a później nagle okazuje się że trzeba za nowsze wersje już zapłacić i stanęliśmy przed ścianą Sad - o nich zapomnieć nie można, ale trzeba liczyć się z takim ryzykiem, bo każda firma w końcu pracuje na zyski...

Wiele zawdzięczam idei "wolnego oprogramowania" i to w wymiarze jak najbardziej materialnym, przekonałem się że oprogramowanie, które początkowo bywa toporne często rozwija się do takich "kombajnów" (vide LINUX, GIMP, INKSCAPE, OPENOFFICE, MOZILLA ...) i to wszystko za "free" - trudno zatem nie wspierać takich projektów choćby poprzez popularyzację.

Przepraszam za długie wynurzenia ale nie mogłem się powstrzymać Sad
W razie czego Adminie/Moderatorze tnij śmiało Smile)
01-08-2011 10:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KiCad - wspomaganie projektowania - SP6UXM - 01-08-2011 10:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości