Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KiCad - wspomaganie projektowania
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #50
RE: KiCad - wspomaganie projektowania
Witajcie.
Jakiś czas temu przyszła pora na nowy projekt. Ponieważ KiCad jest jak na razie jedynym oprogramowaniem które jako-tako znam (nie jestem zawodowym elektronikiem) to zabrałem się za rysowanie schematu i PCB w KiCad. Układ znacznie bardziej skomplikowany niż poprzednie, więc elementów też dużo więcej. Przyznam że od jakiegoś momentu zacząłem zgrzytać zębami...
Wspominałem już z pół roku temu że wg. mnie w KiCad jest gdzieś błąd. Przy przechodzeniu z EEschema do CvPCB, potrafiły mi się zmieniać wybrane już uprzednio footprinty. Zawsze zamieniały się na takie które już na schemacie były - więc program nie brał ich z "kosmosu". Wyobraźcie sobie, kilkaset elementów, i za każdym razem przy przechodzeniu do CvPCB trzeba sprawdzać czy aby nie zamienił footprinta kondensatora z C2 na PIN_ARRAY1, R3 na SM1206, itd, itp. Ilość odnóży nie miała dla niego znaczenia.
Ostatecznie, postanowiłem sprawę zbadać i już chyba wiem gdzie siedzi bug.
Metoda postępowania u mnie jest zawsze taka:
Schemat -> numerowanie ->sprawdzanie poprawności -> generowanie listy sieci ->CvPCB, a potem import z pliku CvPCB footprintów z żądaniem pokazania footprintów na schemacie.
Potem oczywiście zmiany schematu, tu coś się odjęło, tam dodało, itp itd. Więc - od nowa - numerowanie (od zera, nie tylko nowych) -> poprawność ->sieć -> CvPCB ... I tu się okazywało, że pomieszał footprinty.
Co ustaliłem - na 99% problem powstaje, kiedy po wprowadzeniu zmian, numerujemy komponenty "od zera". Nie wiem tylko czy błąd jest w generowaniu listy sieci, czy w CvPCB. Jak nie przenumeruję (tzn nowe komponenty będą miały nowe - wyższe - numery) to wszystko zdaje się być ok. Z tym że przenumerowanie się przydaje żeby zachować porządek...

Oto obrazek. Najpierw narysowałem elementy w dolnym rządku. W CvPCB dałem im footprinty (odpowiednio) C1, C1-1, C2, i SM603, SM805, SM1206. Potem dodałem dwa elementy (z wartościami "nowe"), zrobiłem numerację od nowa, wczytałem do CvPCB. No i problem. Program próbuje dopasować footprinty po numerze elementów. Nie wie że teraz C2 to stary C1, itp. Elementom C1 i R1 (nowym) sam nadał footprinty. To co widzicie jest bez "dotykania" - tak wczytał CvPCB.
Totalnie bez sensu...
Chyba że tak się nie powinno robić, a to ja jestem niezbyt rozgarnięty...

KiCad jeden z najnowszych (2013-07-07).

İmage

Pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2014 17:45 przez SQ5KVS.)
09-09-2014 17:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KiCad - wspomaganie projektowania - SQ5KVS - 09-09-2014 17:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości