Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar indykcyjności cewek w zakresie kilkaset mH.
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #4
RE: Pomiar indykcyjności cewek w zakresie kilkaset mH.
(09-11-2012 11:04)SP3IQ napisał(a):  Cześć Tomku SQ9JXT,
W instrukcji tego miernika podano maksymalny błąd pomiaru indukcyjności +-2% + 2 cyfry. Błąd wartości 10% dla ementów filtru m.cz. to bardzo dużo, projektujesz na f=3000 Hz a uzyskujesz 3300 Hz ! Tak czy owak podjąłem już decyzję o zakupie profesjonalnego mernika RLC.
73 Bogdan, SP3IQ.

Bogdan,
mostek RLC to najlepsza recepta. Zwróć uwagę aby miał szeroki zakres częstotliwości pomiarowych czyli 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz
Wynika to z faktu, że te wszystkie mostki mierzą impedancję cewki i wyliczają z niej indukcyjność. Ponieważ impedancja zależy od częstotliwości, zatem wyliczona z niej indukcyjność także.
Jednak nie zgodzę się, że filtr dla audio 300Hz w filtrze audio będzie miało jakieś ogromne znaczenie.
Jak będziesz miał już mostek RLC to się dopiero zdziwisz, kiedy na każdej częstotliwości pomiarowej uzyskasz inny wynik! Ciekaw jestem który uznasz za prawidłowy Wink
Bo generalnie jest tak, że cewkę należy mierzyć na częstotliwości, przy której będzie pracować w układzie - niestety mostki, które na to pozwalają są poza zasięgiem finansowym amatora (zazwyczaj).
Generalnie tak czy śmak, z mego doświadczenia wynika, że nawet pomiar induktora mostkiem RLC należy uznać za orientacyjny (1-10% dokładność). Problem wynika właśnie z tego co napisałem wyżej i o dokładności w szerokim zakresie częstotliwości rzędu mniej niż 1% to możesz zapomnieć Smile
Pozdrawiam!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2012 14:23 przez SQ9JXT.)
09-11-2012 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Pomiar indykcyjności cewek w zakresie kilkaset mH. - SQ9JXT - 09-11-2012 14:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości