Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proste powielanie częstotliwości
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,367
Dołączył: 29-01-2010
Post: #10
RE: Proste powielanie częstotliwości
Odpowiadam na Twoje pytania Michale

Porównanie danych szumowych SI570 i powielonego generatora kwarcowego wykazuje wyższość SI570 o jakieś 15 dB.
Powiedziałbym 10dB na korzyść Si570 ale tylko w wersji PECL a nie CMOS bo tutaj to ON Semiconductors. Po prostu wewnętrzny translator CMOS SI570 pogarsza parametry szumowe. Wykonać dobry translator to sztuka wymagająca zastosowania bardzo szybkich komparatorów.

Powielając AD9850 otrzymamy jak myślę powielenie jego zakłóceń, które rozsunięte w funkcji częstotliwości w stosunku do sygnału zasadniczego, nie muszą trafić w odbierane pasmo.
Nieprawda, opisany układ jak i ISC502 jest pętlą fazową w związku z czym działa jak swego rodzaju filtr śledzący, czyli owszem wszystko co jest w paśmie pętli przejdzie ale co jest poza jej pasmem będzie tłumione, np dla ICS502 pasmo pętli to 10kHz. W widmie np. DDS-a śmieci jest naprawdę dużą co zresztą wynika z matmy i potwierdzone jest w kartach katalogowych AD

Tak dobre parametry otrzymamy przy powielaniu czystego generatora kwarcowego. Co będzie gdy powielimy N razy sygnał obarczony szumami fazowymi i innymi zakłóceniami. Czy te szumy też zostaną powielone?
Oczywiście to co piszesz jest prawdą, sygnał musi być "czysty" pod względem szumów fazowych, każde powielenie razy dwa pogarsza o 6dB (w pewnym uproszczeniu) ale z tym można sobie poradzić bardzo prosto bo w układach z dzielnikami np. piligrim następuje znów podział czyli proces odwrotny tak, że wychodzi się w sumie na zero a częstotliwość można podzielić też za pomocą szybkich przerzutników D lub JK (cena kilkadziesiąt groszy sztuka). Zauważ, że problemem w DDS-ie jest jednak co innego małe szumy fazowe ale dużo tzw spursów ja np. przy taktowaniu 1,2GHz i 10bit CA w paśmie 196kHz przy 5MHz nośnej naliczyłem ich ponad 20 poniżej -55dB, dla AD9858 i 9851 będzie jeszcze gorzej (stosunek fclk/fout). Ogólnie zastosowanie tego układu to czyszczenie widma DDS-ów a do 9850 i 9851 bo w sumie tylko dodajemy małą płyteczkę i nie inwestujemy w syntezę. Ogólnie rozwiązanie te pogorszy nieco parametry w pobliżu nośnej ale poprawi w olbrzymim stopniu dla częstotliwości dalszych. Chcę podkreślić że spursy z dds-a w radiu to nie ptaszki a odbiór fałszywych sygnałów ale tylko w obecności innych sygnałów leżących nawet daleko poza pasmem filtru kwarcowego.

Co do zastosowania w NWT to trudno jest Ci wyciągnąć wnioski bo nie widziałeś schematu. Zauważ, że wypełnienie przebiegu na wyjściu ICS502 jest bardzo bliskie 50 procent co to daje, w widmie wyjściowym parzyste harmoniczne są bardzo osłabione a nieparzyste ponieważ są dużo bardziej oddalone prosto jest usunąć filtrem dolnoprzepustowym. Mój układ zawiera dwa filtry dolnoprzepustowe i widmo harmonicznych ma nie gorsze niż pokazane na forum układy z niektórymi MMIC-ami. Co do użycia przebiegu prostokątnego do pomiarów to też bym tego nie dyskwalifikował bo wszystko zależy od tego czy podczas pomiarów używa się głowy, mam np. zestrojony filtr na 70cm na trzeciej harmonicznej ICS502. Szczegóły będą w ŚR. Notabene np. podczas pomiarów analizatorami widma z tzw. konwerterem harmonicznym (rozszerzenie zakresu działania SA do wielu GHz też trzeba zidentyfikować produkt mieszania tak, że to nic nowego)
30-09-2012 8:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Proste powielanie częstotliwości - SQ4AVS - 30-09-2012 8:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości