Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proste powielanie częstotliwości
SP5BEF Offline
Michał
*

Liczba postów: 14
Dołączył: 01-08-2009
Post: #9
RE: Proste powielanie częstotliwości
Obejrzałem PDFa z poprzedniego postu. Układ powiela częstotliwość i wynik powielania, zgodnie z załączoną tabelką, ma dobre parametry. Jednak mam pewne wątpliwości. Tak dobre parametry otrzymamy przy powielaniu czystego generatora kwarcowego. Co będzie gdy powielimy N razy sygnał obarczony szumami fazowymi i innymi zakłóceniami. Czy te szumy też zostaną powielone? Może ktoś robił analizę widma takiego powielacza i może udostępnić wyniki pomiarów. Porównanie danych szumowych SI570 i powielonego generatora kwarcowego wykazuje wyższość SI570 o jakieś 15 dB.
Powielając AD9850 otrzymamy jak myślę powielenie jego zakłóceń, które rozsunięte w funkcji czestotliwości w stosunku do sygnału zasadniczego, nie muszą trafić w odbierane pasmo. Dzięki temu sygnał odbierany będzie czystszy. Takie rozwiązanie na pewno nadaje się do prostych urządzeń i poprawi ich parametry. Zastosowanie takiego rozwiązania w bardziej zaawansowanym sprzęcie moim zdaniem jest problematyczne, a już na pewno nie w NWT, gdzie sygnał musi być czystą sinusoidą. Rozszerzy zakres pracy NWT, ale spowoduje inne problemy wynikające z obecności na wyjściu sygnału prostokątnego.
Namawiam korzystających z tego rozwiązania o wykonanie dwóch pomiarów,analizy widma 1- gdy powielamy generator kwarcowy, oraz 2-gdy powielamy prostą syntezę AD9850. Myślę że dla wszystkich czytajacych takie porównanie będzie ciekawe i pouczające.
29-09-2012 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Proste powielanie częstotliwości - SP5BEF - 29-09-2012 21:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości