Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #67
Rainbow RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
Dzień Dobry Smile

(19-03-2012 17:55)SQ8NYK napisał(a):  Czy nawijając zwoje na balunie 1:1 musze to robić koncentrykiem czy mogę zwyczajną parą przewodów i przylutować zaraz przy rdzeniu zwoje do koncentryka?

Podsumowując Twoje pytania:

1. Czy balun można wykonać z koncentryka ???

W zasadzie można, ale... Zobacz obrazek poniżej.

İmage

To jest około 40 cm kabla RG-306 dobrej jakości (teflon) podłączonego z jednej strony do miniMAXa a z drugiej strony do fabrycznego sztucznego obciążenia 50 Ohmów. Niestety, ale nie robiłem pomiarów kabla RG-58, ponieważ nie mam odcinka o odpowiedniej długości.

İmage

To jest ten sam kabel nawinięty na rdzeń ft-140-43 Amidona. Całość funkcjonowała jako balun "biały" używany do dwóch iV na 7 MHz i 14 MHz.

Co się zmieniło ??? Na przykład impedancja (zielona linia), czy R.L. (Return Loss, niebieska linia) nie mówiąc o SWR (czerwona linia), który jest przez niektórych lekceważony Big Grin Dokładnie porównaj wykresy i zobaczysz różnicę. Przepraszam, ale mają one różną grubość i może to utrudnić odczyt.

Wniosek. Można użyć koncentryka do budowy baluna, ale nie będzie on pracował równomiernie w całym paśmie KF. Tutaj potrzebne są badania empiryczne, niestety.

(19-03-2012 22:57)SQ4RNF napisał(a):  Poruszyłeś ciekawy wątek Big Grin Teoretycznie linia powinna mieć 50om aby nie wprowadzać niepotrzebnego niedopasowania na trasie fider -> antena.

Tu pytanie do Roberta SQ5STZ: jaką impedancję ma linia dwóch drutów w koszulce termokurczliwej w twym idealnym balunie? Czy możesz wrzucić wykres samej linii zaterminowanej na końcu 50om?

Na razie z braku czasu pokażę wykres linii dwudrutowej (DNE 1,1 mm) w koszulce termokurczliwej nawiniętej na rdzeń toroidalny niewiadomego pochodzenia, ale dzielnie dający radę w balunie Wink dla anteny na pasmo 7 MHz

İmage

İmage

2. Czy balun można nawinąć parą przewodów ???

W zasadzie tak jak odpowiadało radio Jerewiań Tongue , ale...
Nie przewody tylko druty Wink
Druty używane do nawijania cewek, transformatorów i innych elementów indukcyjnych czyli DNE.
Drut najlepiej powinien być podwójnie emaliowany o odpowiedniej średnicy, aby mógł przenieść planowaną moc z nadajnika.
Para drutów powinna być ze sobą sprzężona, na przykład za pomocą rurki termokurczliwej aby jak najmniej wpływać na impedancję linii i minimalizować niepotrzebne pojemności i indukcyjności.

Bardziej doświadczonych kolegów proszę o dołożenie swoich trzech groszy Big Grin
W przyszłym tygodniu zamieszczę pomiary kabla RG-58 oraz 2xDNE1,1 mm.

Dziękuję za odwagę Rolleyes
Robert

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 17:40 przez SQ5STZ.)
22-03-2012 17:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ? - SQ5STZ - 22-03-2012 17:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości